Küresel piyasalarda dikkatler ABD enflasyon verilerine çevrildi!...

Küresel piyasalarda dikkatler ABD enflasyon verilerine çevrildi! İşte detaylar...

Kritik ABD enflasyon verileri öncesi Wall Street endeksleri Pazartesi günü karışık bir seyir izlerken yeni işlem gününde ilk vadeli işlemler pozitif açılışa işaret etti.

14 Eylül 2021 - 10:19 - Güncelleme: 14 Eylül 2021 - 10:25

Asya Borsalarında da yeni günde karışık bir seyir söz konusu. Bir ara 1990’dan bu yana en yüksek seviyesini test eden Japon Nikkei artıda. Nakit sıkıntısını çözmek için danışmanlara yetki verdiğini duyuran gayrimenkul devi China Evergrande Group’ta yaşanan problemler ve Çin’deki düzenlemelerin etkisiyle Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ise ekside. Pazartesi günü düşen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 1,33’e yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

Pazartesi günü S&P 500 aralıksız 5 gün süren düşüşün ardından dün dalgalı işlem gününü yüzde 0,23 yükselişle tamamladı. Yükselişte ham petrol fiyatlarının 6 haftanın zirvesine çıkmasıyla enerji hisselerine gelen alımlar etkili oldu.

Bazı bilim insanlarının üçüncü doz Covid-19 aşının gerekliliğini tartışmaya açmasının ardından Moderna hissesinde yaşanan gerileme Nasdaq 100 endeksinin negatif bölgede kapanmasına neden oldu. Moderna hissesi yüzde 7’ye yakın, BioNTech hissesi de yüzde 7’den fazla düşüş kaydetti.

Avrupa hisse senedi endeksleri de Pazartesi günü emtia fiyatlarında yaşanan rallinin enerji ve elektrik, doğalgaz ve su gibi hizmetler sağlayan şirket hisselerini desteklemesiyle tırmanışa geçti. Royal Dutch Shell Plc ve BP Plc yüzde 2’den fazla değerlendi. Stoxx Europe 600 Endeksi bir ara yüzde 0,8 yükseldikten sonra yüzde 0,3 artıda kapandı.

ABD'de enflasyonun yine yüzde 5'i aşması bekleniyor

ABD’de enflasyonun yüzde 5'in üzerindeki seyrini devam ettirmesi bekleniyor. 

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Temmuz ayında yüzde 5,4 oranında yükselmişti. Aylık TÜFE’de yüzde 0,4 artış öngörülürken, çekirdek TÜFE artışının yüzde 4,3’ten yüzde 4,2’ye gerileyeceği tahmin ediliyor.

Koronavirüs pandemisi sürecinde ekonomilerin açılmasıyla enflasyon birçok gelişmiş ülkede tırmanışa geçse de bu artış Amerikan ekonomisinde çok daha belirgin seviyelerde.

Fiyatlarda son dönemde yaşanan artışta büyük ölçüde arz zinciri problemleri etkili oluyor. Ancak Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) araştırmasına göre uzun teslimat süreleri gibi problemler tüm ekonomileri etkilerken, ABD’de bu etkiler çok daha belirgin ve fiyat artışları da daha yüksek. Araştırmada ABD’deki talebin güçlü olması ve mali desteklerin bu durumda etkili olduğu belirtiliyor.

Bugünkü veri Fed’in varlık alımlarını azaltma takvimi açısından da önemli olacak.

Fed’in bu ayki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı 22 Eylül’de gerçekleştirilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x