Küresel Piyasalar: Hisseler "ticaret" gelişmeleri ile...

Küresel Piyasalar: Hisseler "ticaret" gelişmeleri ile düştü, dolar kazancını korudu!İşte detaylar...

Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin son gelişmelerle birlikte hafifçe gerilerken, dolar kazancını korudu.

26 Kasım 2019 - 12:51

Avrupa piyasalarında işlem gören hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların Çin'in yorumlarında ticaret anlaşmasının ilk fazına ilişkin ilerleme işaretleri aramaları ile birlikte gerilerken, Asya hisse senetleri karışık seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, seyahat şirketleri ve bankaların öncülüğünde düştü. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin dün rekor seviyede kapatması sonrası, Çin'in ABD ve Çin'den ticaret müzakerecilerinin yaptıkları telefon görüşmesinde belli konularda görüş birliğine vardıklarını ve temas halinde kalma konusunda anlaştıklarını açıklamasına rağmen hafifçe geriledi. Dolar beş günlük yükselişin ardından kazancını korudu.

İnternet devi Alibaba Group Holding Ltd. Hong Kong'daki ilk işlem gününde yüzde 6.6 yükseldi, ancak lokal hisse senetleri, kentin lideri Carrie Lam'in Pazar günkü yerel seçimlerin ardından yeni önerilerle gelmekten kaçınmasının ardından diğerlerine göre daha kötü performans gösterdi.

ABD ile Çin arasında kısmi ticaret anlaşmasının imzalanacağına ilişkin umutlar ve bunun yanında aralarında aracı kurum Charles Schwab Corp. ve lüks ürünler devi LVMH'nin de bulunduğu şirket satın alma haberleri küresel hisse senetlerinde rallinin sürmesini sağladı. Çin'de Ticaret Bakanlığı, yaptığı açıklamda t,caret görüşmeleri,nde ilerleme olduğunu işaret ederken, Hong Kong sorunu Pekin'in ABD büyükelçisini Hong Kong'un içişlerine karıştıkları gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı'na çağırması ile birlikte önemli bir gerilim kaynağı olarak kalmaya devam ediyor.

Aralarında Richard McGuire'ın da bulunduğu Rabobank stratejistleri, hazırladıkları notta, "Ticaret anlaşması konusundaki gelişmeleri, bunun ne kadar zaman alacağının bilinmemesinden dolayı sağlıklı bir kuşkuculukla birlikte, olumlu bir beyan olarak alıyoruz," dedi ve "Ticaret anlaşmasına ilişkin önemli bir ilerleme, Hong Kong'da süregelen protestolar tarafından dengelenecek gibi görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar ticaret konusundaki anlaşmazlığın dünyanın en büyük ekonomisi ABD' üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunu anlamaya çalışmaya devam ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisi için bardağın yarısından fazlasının dolu olduğunu söyleyerek, rekor uzunluktaki ABD büyümesine ilişkin olumlu tonunu korurken, aynı zamanda faizlerin muhtemelen bir süre değiştirilmeyeceğinin işaretini verdi.  Piyasada dikkatler bugün açıklanacak olan ABD Tüketici Güveni ve aralarında Best Buy Co. Inc.'nin de bulunduğu şirket karlarına çevrildi.

Diğer taraftan, Bitcoin düşüşünü onuncu güne taşıyarak rekor uzunluktaki düşüş serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başman Group of Companies münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Başman Group of Companies münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
LC Waikiki Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
LC Waikiki Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları