• Reklam
Fed Başkanı Jerome Powell, "Para politikası salgın bitene...

Fed Başkanı Jerome Powell, "Para politikası salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek" dedi! İşte detaylar...

ABD Merkez Bankası (Fed), Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Ocak ayı toplantısının ardından yaptığı konuşmada, "Para politikası salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek" dedi.

28 Ocak 2021 - 07:40

Toparlanmanın hızı son aylarda ılımlılaştı diyen Powell, "Hizmet sektöründe zayıflık var, inşaat ve imalat olumlu durumda. Toparlanma görünümü yüksek oranda belirsiz olmayı sürdürüyor. Ekonomik çöküş bütün Amerikalıları aynı oranda etkilemedi. Ekonomi beklenenden daha dirençli olduğunu kanıtladı. Bankacılık sektörü güçlü bir şekilde ayakta durabildi" şeklinde konuştu.

Jerome Powell, "Bazı gelişmeler 2021'in sonunda güçlü görünüm sinyali veriyor. Genişleyici politika hedeflere ulaşılana dek sürdürülecek. İsithdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmak için daha uzun yol var. Kayda değer gelişme görmek için muhtemelen bir miktar zaman var." dedi.

Mali desteğin çok güçlü olduğuna ve devam ettirildiğine değinen Powell, "Mali genişlemeye yönetim ve kongre karar verecek. Salgına karşı yapabileceğimiz herşeyi yaptık. Hedeflediğimiz istihdamdan dokuz milyon kişi uzağız. Hedefimiz finansal sistemin dirençli olmasını sağlamak" şeklinde konuştu.

Powell, "Faizler ve varlık fiyatları arasındaki ilişki çok güçlü değil. Baz etkisiyle enflasyon artacak ancak bu geçici. Enflasyonda yükseliş gördüğümüzde sabırlı olacağız. Enflasyon sorunu yaşama ihtimalimiz oldukça düşük. Aşılama ile sürü bağışıklığının oluşması uzun zaman alacak. Şu an ekonomi için aşılamadan daha önemli birşey yok. İhtiyaç halinde varlık alımları konusunda yapabileceğimizin daha fazlası var. Varlık alımını azaltmayı konuşmak için erken" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitcoin'de aşağı yönlü ivme hafta sonunda da devam etti! İşte detaylar...
Bitcoin'de aşağı yönlü ivme hafta sonunda da devam etti! İşte...
Sağlık Bakanlığı ihale açtı. İşte detaylar...
Sağlık Bakanlığı ihale açtı. İşte detaylar...