2019 Black Friday satışları yüzde 45 arttı!İşte detaylar...

2019 Black Friday satışları yüzde 45 arttı!İşte detaylar...

Türkiye'nin Black Friday verileri belli oldu.

03 Aralık 2019 - 10:59 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 11:17

Related Dijital ın verilerine göre Black Friday kampanyaları, en çok satın almanın gerçekleştiği güne oranla 8 kat daha fazla satın alma getirdi. En çok sipariş verilen saat dilimi 00:00-01:00 olurken, en çok sipariş de 22-34 yaş aralığındaki kullanıcılardan geldi. Kullanıcıların yüzde 75’i mobilden gelirken, satışların yüzde 60’ı masaüstünden gerçekleşti. Markaların cirosuna en çok etki eden kategoriler giyim ve kozmetik, ev dekorasyon, cep telefonu ve aksesuarları, beyaz eşya ve küçük ev aleti,  bilgisayar ve aksesuarları oldu. E-postalarda en çok kullanılan kelime bu yıl da indirim oldu.

Web sitesinde geçirilen ortalama süre 5 dakika 23 saniye

Ortalama sayfa görüntüleme sayısı 5,85 olurken, web sitesinde geçirilen ortalama süre 5 dakika 23 saniye olarak açıklandı. Erkekler kadınlara oranla yüzde 45 daha fazla satın alma gerçekleştirdi. En çok satın alma gerçekleştirilen kategoriler giyim ve kozmetik, ev dekorasyon, cep telefonu ve aksesuarları, beyaz eşya ve küçük ev aletleri, bilgisayar ve aksesuarları oldu. 

Toplamda gönderilen e-posta adedi 92 milyon, e-posta kampanya sayısı 1220, e-posta açılma oranı yüzde 14,4 olarak açıklandı. E-posta tıklanma oranı yüzde 24 ve geri dönüş oranı yüzde 3,1 oldu. 

Kargo kötü sınav verdi

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, Türkiye’de Black Friday indirim günlerinde tüm zamanların satış rekorunun kırıldığını belirtti. Kayral, aylardır Efsane Cuma’ya hazırlanan, altyapılarını güçlendiren birçok ünlü e-ticaret sitesinin yoğunluğu karşılamakta zorlandığını bildirdi. Fillo Lojistik Genel Müdürü Recep Demir ise “Son yıllarda etkisini artıran e-ticaret sitelerinde yapılan indirim günleri, gerek e-ticaret gerekse kargo şirketlerinin henüz bu tür kurgulara ve e-ticaretteki büyümeye hazır olmadıklarını gösterdi” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başman Group of Companies münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Başman Group of Companies münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
LC Waikiki Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
LC Waikiki Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları