Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 6 Aralık 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 6 Aralık 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
06 Aralık 2018 - 11:17
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 6 Aralık 2018

*Hafta başından itibaren etkili olan olumsuz havanın bugün sabaha da taşındığını görüyoruz. Küresel mali piyasalardaki bir numaralı gündem maddesi olan ABD-Çin gerginliği yeni bir safhaya ulaştı: Çinli teknoloji devi Huawei'nin CFO'su Whanzou Meng, ABD'nin İran yaptırmlarını ihlal ettiği şüphesiyle iade edilmek üzere Kanada'da da gözaltına alındı!

*Öte yandan, ABD ekonomisinin dolu dizgin yoluna devam ettiği düşüncesinin aksine, ABD tahvil piyasa farklı bir işaret fişeği ateşledi. ABD'de faiz eğrisi kısa vadede tersine dönerken uzun vadede ise yataylaşma belirgin bir hal aldı. Resesyon ihtimalini fiyatlayan piyasalar açısından her ayın ilk cuması açıklanan resmi istihdam raporu (yarın) farklı bir gözle takip edilebilir.

*Dün, TCMB, 2019 yılı para ve kur politikasını açıkladı. Kısa/orta vadede amaç enflasyonu tek haneye indirmek; uzun vadede ise %5'e yaklaştırmak olacak. TCMB sıkı para politikası vurgusu yaparak son günlerde piyasalarda konuşulan faiz indirim ihtimalini iyice zayıflattığını not etmek gerekiyor.

*TCMB ardından dün sabah saatlerinde 5.45 seviyesine ulaşan USD/TRY kuru, günün ikinci yarısında kritik bir teknik eşik/seviye olarak görülen 5.30'a kadar geriledi. BİST100 endeksi yurtdışı borsalardaki kayıpların yardımı ile günü düşüşle tamamlarken, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi bir önceki güne göre yaklaşık 30 baz puan yükseldi.

*Yine de, geçen hafta cuma gününün ikinci yarısında başlayan satış eğilimi ya da yabancı yatırımcıların sene sonu pozisyon kapa istekleri, piyasasındaki gerilimin bir müddet daha devam edebileceğine işaret ediyor. Yeni gün başlangıcına USD/TRY kuru yeniden 5.38 seviyelerinden işlem görüyor.

*Bugün gözler Viyana'da OPEC toplantısında olacak. Petrol üretim konusunda Rusya ve Suudi Arabistan'ın kısıntı yönünde mutabık kaldıkları biliniyor. Karar öncesinde petrol fiyatlarında sakin seyir dikkat çekiyor.

*Yurtdışında Brexit gerginliği dikkatle takip ediliyor. Bazı bakanların, Başbakan May’e 11 Aralık’ta yapılacak Brexit oylamasını ertelemesini tavsiye ettiği yönünde haberler, GBP/USD paritesinde sancılı seyrin korunmasına neden oluyor. 1.27 seviyesinin altı teknik manada uçurum!

*Bugünün veri gündeminde her hafta perşembe günü olduğu üzere TCMB'nin haftalık para ve banka istatistiklerini takip edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları.
(KIB-TEK) K.T. Elektrik Kurumu münhal duyurusu - Kıbrıs iş...
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Lord's Palace Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları