Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 27 Kasım 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 27 Kasım 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
27 Kasım 2018 - 12:26
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 27 Kasım 2018

Müsabakanın adı futbol değil: Gözler Arjantin’in başkenti Buenos Aries G20 zirvesinde.

*Kasım ayının son haftasında, küresel arenanın bir numaralı gündem maddesi petrol fiyatlarında yaşanan düşüş olurken, içerde ise bunun olumlu yansımasını TL ve TL cinsi yatırım araçlarında görüyoruz.

*Brent cinsi petrolün varil fiyatı son 7 haftada % 33 geriledi. Bu gerçekleşme her ne kadar büyük resimde pek çok bileşenin sonucu olsa da (bakınız grafik açıklamalar), Türkiye açısından kısa vadede oldukça olumlu bir senaryo arz ettiğini söylemek gerekiyor. Keza, petrolün varil fiyatından yaşanan her 10 dolar düşüş, Türkiye’nin cari açığını 4 milyar dolar düşürürken, pompa fiyatlarının inmesi de enflasyonla mücadeleye destek sağlıyor.

*Türk mali piyasalarında son dönemde yaşanan iyimser havanın bir nedeni her ne kadar petrol fiyatlarındaki gelişmeler olsa da, gözler hafta sonu Arjantin’in başkenti Buenos Aries’te düzenlenecek G20 toplantısına çevrildi.

*Bu bağlamda, hafta sonunda Buenos Aires, belki de son dönemleri en önemli toplantısına ev sahipliği edecek. Trump ile mevkidaşı Xi’nin toplantısından ticaret savaşlarına yönelik pazarlık dikkatle takip edilecek. Çin’den gelen son dönemlerdeki zayıf makro ekonomik veriler, Çin’in geri adım atmasına neden olabilir. Okuduğumuz raporlarda, 2020 ABD seçimleri öncesine kadar sürecek bir ateşkes ihtimalinin de masada olduğuna yer veriliyor.

*Öte yandan, düşen petrol fiyatları zirvenin en önemli gelişmesi olarak takip edileceği hiçbir tereddüt kaldırmazken, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan arasından yapılacak mini zirveden çıkacak olası bir mutabakatın, kısa vadede petrol fiyatlarının seyrini belirleyeceğini düşünüyoruz.

*Türkiye’nin ise zirveden elinin dolu gelebileceği fikrine daha da sarılmaya başladık. Kaşıkçı cinayeti nedeniyle zor durumda olan Velihat Prens Salman ile Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşüp görüşmeyeceğini henüz bilemiyoruz. Lakin, Papaz Brunson’un mahkeme kararı ile serbest bırakılmasından sonra ABD’den beklenen bir takım olumlu açılımın meyvelerini de kısa vadede toplanabileceğini düşünüyoruz.

*Elbette, düşen petrol fiyatlarının enflasyonu aşağı yönde baskılayacağı beklentisi ile FED’in de 2019 yılında daha az faiz artırımına gidebileceği konuşuluyor. FED Başkan Yardımcısı Clarida’nın konuşması bugün bu pencereden takip edilecek.

*Bu gelişmeler ve beklentiler ışığında, USD/TRY kuru dün gün içerisinde 5.22’e varan bir düşüş kaydederek 8 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi test etti. BİST100 endeksi bankacılık sektörü hisselerinde yoğunlaşan alımlar ile günü %1 oranında artıda tamamladı. Tahvil faizlerindeki düşüş ise yarım puana kadar devam etti.

*Düşük petrol fiyatları nedeniyle TL cinsi varlıklarda olumlu fiyatlamanın devam etmesini bekliyoruz. USD/TRY kurunda 5.30 seviyesinin altında teknik olarak ön plana çıkardığımız 5.05 seviyesine doğru geri çekilme beklentimizin adım adım gerçekleşmeye devam ettiğini not etmek gerekiyor.

*Bugünün veri gündemi ise sakin görünüyor. ABD‘de konut fiyatları ile tüketici güven endeksi takip edilebilir.

*Gözler bir tarafta petrol fiyatlarını izlerken, diğer tarafta da Brexit bilmecesi nedeniyle Pound üzerinde olmaya devam ediyor.

*Avrupa Birliği ve İngiltere, İngiltere’nin birlikten ayrılma anlaşmasını iki tarafın gelecekteki ilişkilerini belirleyecek siyasi deklarasyonu onaylaması ardında, gözler İngiltere Başbakanı May’in parlamento onayı alıp alamayacağına çevrildi. İngiliz Parlamentosu’nda 13-14 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek AB Zirvesi öncesinde oylama yapılması bekleniyor. Gelişmeleri tedirgin bir şekilde takip eden GBP/USD paritesi 1.28 seviyelerinin etrafında salınıyor.

Brent cinsi petrol (usd/varil)

Petrol fiyatlarında son dönmelerde yaşanan keskin düşüş, küresel mali piyasaların bir numaralı gündem maddesi olarak takip ediliyor. Kabaca, ekim başında 86 dolar/varil seviyesine yükselen Brent cinsi petrolün varil fiyatı, geçen hafta cuma günü 58 dolar seviyesinin atını test ederek neredeyse 7 haftada %33 değer kaybetti. Elbette, petrol fiyatlarının arkasında pek çok unsur ve aktör olsa da, Suudi Arabistan’ın kasım ayında tüm zamanların zirvesine ulaşan petrol üretimi bir tarafta, başta Çin olmak üzere pek çok ekonomiden gelen yavaşlama sinyallerinin yarattığı kaygılar ve beraberinde devam eden ticaret savaşları diğer tarafta itici unsurlar olarak ön plana çıkıyor. Resmin gözükmeyen yüzünde ise, Kaşıkçı cinayetinin yaşanan bu olaylar ile ilgili bir alakası olup olmadığı da çokça konuşuluyor. ABD Başkanı Trump’ın haftasonu attığı petrol fiyatlarında düşüş talebi içeren tweetini de bu minvalde değerlendirmek gerekiyor.

Türkiye’nin net enerji ithalatçısı olduğu düşünülürse, düşen enerji fiyatlarının Türkiye’nin hem cari açıkla mücadelesi hem de enflasyonla savaşına kısa vadede yardımcı olacağı kesin. Yapılan çalışmalara göre, petrolün varil fiyatında yaşanan her 10 dolar düşüş, Türkiye’nin cari açığını yaklaşık 4 milyar dolar düşürüyor.

1543303563d55e515460b5fbb5b261c82e1f15c3f8_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Reel Sektör Güven Endeksi

TCMB'nin açıklandı reel sektör güven endeksi kasım ayında 5.7 puan artarak 96.8’e yükseldi. Bu tabloda kurlardaki düşüşün belirgin bir etkisi olduğu kanaatindeyiz.
 
154330356408d13e607ff52191d99dde055056f6f6_2_1200.jpg
Kaynak: TCMB

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Omağ Development münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Analiz Computer Cesim Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları