Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 25 Ocak 2019
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 25 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
25 Ocak 2019 - 11:10
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 25 Ocak 2019

Sterlin - Unchain my heart

*Türk mali piyasalarındaki iyimser hava dün de kendisini belli etti.

*Yurtdışı cephede riskler adeta tüm çıplaklığı ile ortada olsa da, yıla iyi bir başlangıç yapmak adına, piyasaların riskleri görmezden gelerek iyimser taraftan bakmayı yeğlediklerine inanıyoruz. Bunun da arkasında yatan ana itici güç, küresel büyüyememe endişeleri, ticaret savaşları, ABD’de hükûmetin kapalı olması ve siyasi riskler, Brexit… derken, piyasalar FED’in bu yıl faiz artırımlarında ayağını gazdan çekeceği beklentisini satın alarak, yeniden gelişmekte olan ülke para birimlerine (riskli varlıklara) yöneldiler.

*Türkiye cephesinde ise, TCMB’nin sıkı duruşu bir tarafta, azalan jeopolitik ve diplomatik riskler diğer tarafta, TL ve TL cinsi varlıklarda alım furyasını tetikledi. Her ne kadar, finansal piyasalarda bayram havası esiyor olsa da, reel sektörde işlerin pek de yolunda gitmediğini not etmek gerekiyor.

*USD/TRY kuru 5.32’li seviyelerde bulunan desteğini aşağı yönde kırdıktan sonra düşüş eğilimi 200 günlük ortalamaların geçtiği 5.26 seviyesinin da altına kadar dün devam etti. Gecelik kapanışını ise 5.2650 seviyesinden olduğunu görüyoruz. Kur cephesinde yaşanan iyimserliğin nedenini, dün TCMB’nin açıkladığı haftalık para ve banka istatistikleri bizlere gösterdi.

*Yabancı yatırımcıların artan ilgisine paralel, 11-18 Ağustos haftasında Türk hisse senetlerine yönelik ciddi bir alım eğilimi görüyoruz. TCMB veriler nette 712 milyon dolar alıma işaret ediyor (bu çok ciddi bir rakam).

*Öte yandan, aynı raporda, gerçek kişilerin döviz mevduatı 1.4 milyar dolar artarkentüzel kişilerin ise 0.7 milyar dolar arttı. Ters para ikamesi devam ediyor: Yerliler döviz alırken, yabancılar döviz satıyor (bakınız grafik).

*Borsa cephesinde alım isteği 3 Ocak kapanışına göre %16 yükselişe işaret ederken, dolar bazın bu rakam %21 olmuş. Özetle, küresel mali piyasalardaki olumlu tablo veya beklentinin yansıması dün Türk mali piyasaların yukarıya taşıdı. Hisse senetleri coşarken, faiz ve kur geriledi. Türkiye cephesi azalan jeopolitik ve diplomatik risk algısı ve beraberinde göreceli de olsa ucuz kaldığı görüşü ağırlık kazanıyor.

*Dün sonuçlanan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) olağan faiz toplantısı ardından Başkan Draghi, oldukça yumuşak bir tonda konuşarak, politikanın gözden geçirileceğini ima ederek olası bir tahvil alımı için de kapıyı aralık bıraktı. EUR/USD paritesi ise 1.1286 ile son 5 haftanın dibini gördüEUR’da 1.1340 seviyesinden kısa pozisyondayız (bakınız grafik).

*İngiltere’de Brexit konusunda 2. referandum ve anlaşmasız boşanma ihtimallerinin azalması, İngiltere Merkez Bankası'ndan gelen olumlu açıklamalar ve koalisyonun küçük ortağı DUP’un da May'in Brexit planına destek verebileceğini belirtmesi, alımları hızlandırdı. Teknik göstergeler bir tarafa, en kötünün (anlaşmasız bir Brexit) olmaması kaydı ile sterlinin yatırımcılara büyük bir potansiyel sunmaya aday oluğunun düşünüyoruz. GBP/USD paritesinde 1.30 seviyesinden uzun pozisyondayız (bakınız grafik).

*Bugünün veri gündeminde Almanya’da açıklanacak IFO endeksiABD’de dayanıklı tüketim malı siparişlerive konut satışlarıTürkiye’de kapasite oranıeğilim anketi ve sektörel güven endeksleri takip edilebilir.

*Piyasalardaki iyimserliğin sürmesini bekliyoruz. USD/TRY kurunda düşüş eğilimli seyrin 200 günlük ortalamaların altında kapanış durumunda devam edebileceğini göz ardı etmiyoruz. Lâkin, ana duruşumuz, kısa vadede alınan TL’nin yakın bir zamanda yeniden satılabileceği üzerine kurulu. Haziran seçimleri öncesinde bütçe dinamiklerine yapılan genişleme neticesinde kur istenmeyen yerlere yürümüştü. Açıklanan verilerin reel sektörde işlerin yolunda gitmediği, tüketicinin moralsiz olduğuna işaret ediyor. Seçim sathında, her demokratik ülkede olduğu üzere, seçim harcamalarının artacağını ve bunun da ister istemez bütçe dinamiklerini sarsacağını ve böylelikle TL üzerinde baskı kuracağını düşünüyoruz. Şimdilik kenardan izliyoruz.

Sterlin - Unchain my heart

Senelerdir Brexit prangaları ile boğuşan sterlin, her ne kadar elle tutulur somut ve olumlu bir haber akışı henüz göremesek de, “haber yoktur, iyi bir haberdir” yaklaşımı ile değer kazanmaya devam ediyor. Başbakan May’in AB ile mutabakata vardığı Brexit tezkeresinin tarihi bir hezimet ile parlamentoda reddedilmesine rağmen, May hükûmetinin güven oyu alması ve beraberinde 29 Mart tarihinde yaşanacak AB ile boşanma tarihinden önce bir anlaşma zeminine varılacağına yönelik beklentiler, sterlinin değer kazanmasına neden oluyor. 1.30 seviyesinin aşılması ile içimizin kıpırdadığı sterlin cephesinde açtığımız uzun pozisyonumuz, ilk hedef seviyesi olan 1.3090’ı test etmesi ardından (55 günlük ortalama yeşil) kuzeye ilerlemeye devam ediyor. Teknik manada, 100 günlük ortalamaların geçtiği 1.3246 seviyesi (mor) bir sonraki hedef seviyemiz olarak ön plana çıkıyor. Beklenmedik bir haber akışına paralel sterlin cephesinde hava aniden sertleşebilir. Bu nedenle bu para çiftinde işlem yapanların aşırı dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Stop seviyemiz bugün itibarı ile başa baş seviye olan 1.30’a çektik.

İngiltere’de Brexit konusunda 2.referandum ve anlaşmasız boşanma ihtimallerinin azalması, İngiltere Merkez Bankası'ndan gelen olumlu açıklamalar ve koalisyonun küçük ortağı DUP’un da May'in Brexit planına destek verebileceğini belirtmesi, alımları hızlandırdı.

Teknik göstergeler bir tarafa, en kötünün (anlaşmasız bir Brexit) olmaması kaydı ile sterlinin yatırımcılara büyük bir potansiyel sunmaya aday oluğunun düşünüyoruz.

15484012895ccc9c439d26db1d3688264d26ed70ab_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

EUR/USD

Dün sonuçlanan olağan Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz toplantısından beklenildiği üzere herhangi bir politika değişikliği gelmedi. Karar sonrasında basın karşısına geçen Başkan Draghi, ekonomik risklerin aşağı yönlü olduğuna işaret ederek güvercin bir tonda konuştu. Draghi’nin açıklamaları ardından yakın bir gelecekte pamuk ipliğine bağlı olan faiz artırım beklentisi ortadan kalkarken, mevcut duruşun yeniden değerlendirmek için bir süre beklenebileceğine de yer verildi. Draghi’nin konuşmasını piyasa oyuncuları tarafından beklenildiğinden de güvercin algılanarak, EUR/USD paritesinde dün ön plana çıkardığımız 1.1340 kısa pozisyonun da tetiklenmesine neden oldu. Akşam saatlerinde 1.1340 seviyesini aşağı yönlü geçen paritede kapanış 1.1305 seviyesinden gerçekleşirken, en düşük ise 1.1286 test edildi. Kısa vadede, düşüş eğiliminin korunması durumunda, sırası ile 1.1220 ve formasyon hedefi olan 1.11 seviyesinin test edilmesini bekliyoruz. Pozisyonun stop seviyesi (zarar kes) 1.1420

15484012900e218e039b0c1ee3424834a19b679b2d_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

USD/TRY

USD/TRY kurunda yaşanan düşüşün, yurtdışı kaynaklı güçlü fon akımlarının bir neticesi olduğunu görüyoruz. Keza, haftalık TCMB verilerine göre, 11-18 Ağustos haftasında hisse senedi piyasasında yabancı yatırımcıları 712 milyon dolar nette alım yapmışlar. BIST 100 endeksi 3 Ocak gününden düne kadar %16 değer kazanırken, dolar bazında bu getiri %21 oldu.

USD/TRY kuru, yeşil yükselen trend çizgisini evvelki gün kırması ardından dün 5.24’lü seviyelere kadar gerileyerek 200 gün ortalamaları zorladı. Gecelik kapanışın ise 5.2650 seviyesinde ve tam da 200 günlük basit ortalamaların geçtiği seviyede olduğunu not edelim. Bu sabah itibarı ile 200 günlük ortalama (mavi kesik çizgi) 5.2735 seviyesine bulunuyor. Dikkatle takip ediyoruz.

1548401290f7bd82b8549cc4b00c2ed71273d91047_3_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Ters Para İkamesi (DTH)

Ters para ikamesi tam gaz devam ediyor.

Her hafta perşembe günü açıklanan TCMB verilerine göre, yurtiçi yerleşik bireyler, 11-18 Ocak haftasında 1.4 milyar dolar daha alırken, bireylerin döviz mevduatları Ağustos 2018’e göre yaklaşık 13 milyar dolar artış gösterdi. Öte yandan, tüzel kişilerin döviz tevdiat hesapları, Nisan 2018 tepesine göre 6.1 milyar dolar azaldı (döviz borç geri ödemesinde kullandıklarını tahmin ediyoruz).

1548401291fd5d8ef92d0065b0362a15efbf2e8123_4_1200.jpg
Kaynak: TCMB

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
18 Türk bankasının notu düştü..
18 Türk bankasının notu düştü..
Ekonomi gündemi - 19 Haziran
Ekonomi gündemi - 19 Haziran