Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 19 Kasım 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 19 Kasım 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
19 Kasım 2018 - 10:27
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 19 Kasım 2018

*Türk mali piyasaları, son dönemlerde ABD ile diplomasi anlamında yaşanan iyimser gelişmeleri kutlamaya devam ediyor.

*Bu bağlamda, geçen hafta, NBC’nin Gülen’in sınır dışı edilmesi ile ilgili bir çalışma olduğu iddiası ile hızlanan TL cinsi varlıklara alım yönünde talep, USD/TRY kurunda bir kez daha 5.30 seviyesinin test edilmesine neden oldu.

*Lakin, hafta sonu ABD Başkanı Trump yaptığı açıklama ile Gülen’in iadesinin gündemde olmadığını belirtti. Bununla, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili güzel sözler sarf eden Trump, Türkiye ile ilgili (olumlu anlamda) neler yapabiliriz hususunda her zaman çabalıyoruz vurgusunda bulundu. Böylelikle NBC’nin yarattığı olumlu hava kısmen de olsa sekteye uğramış oldu. Bu noktada Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel’in tweetini aktaralım: "Trump: 'Biliyorsunuz (Erdoğan) Pastör Brunson’ı geri verdi. Cumhurbaşkanı ile çok iyi anlaşıyorum. O benim arkadaşım. Güçlü ve sert bir adam, akıllı bir adam. O konu (iade) her zaman baktığımız bir konu. Ama şu noktada hayır."

*Her ne kadar haftanın son iki iş günü kur cephesinde 5.30-5.32 seviyelerine varan düşüşler görülse de, haftalık kapanış söz konusu seviyelerin hafif üzerinde 5.33’den gerçekleşti. BİST100 endeksi günü %0.4 oranında yükselişle tamamlarken, tahvil faizlerinde ise 10-20 baz puan civarında yükselişler görüldü.

*Cuma günü dikkat çeken bir diğer gelişme ise EUR/USD paritesinde yaşandı. Hafta içinde 1.12’li seviyelerin dibini test eden parite, cuma günü 1.14 seviyesinin üzerine yükseldi. Bu eğilimde, FED’in 2 numaralı ismi Clarida küresel büyüme risklerine atıfta bulunup “nötr faiz seviyesine yakınız” yönünde çıkışı (FED’in faiz artırımlarının 2019 ortası sonlanabileceği sinyalini), ABD dolarının küresel anlamda değer kaybetmesine neden oldu.

*İngiltere cephesinde ise Brexit süreci sancılı bir şekilde sürüyor. Başbakan May’e yönelik gerek partisinden, gerekse de muhalefetten gelen ciddi tepkilerin sonucunda hükümetin güvensizlik oyu alma ihtimali belirdi. Yeni bir seçimin ufukta göründüğü İngiltere’de sterlin baskı altında kalmaya devam edecek gibi duruyor.

*Yavaş yavaş yıl sonu yaklaşırken, hacimlerin düşmeye başladığını görüyoruz. Noel Baba rallisi (iyimserliği) ise devam edeceğe benziyor. Bu hafta genelinde veri gündemi oldukça sakin görünüyor. İngiltere’de Brexit süreci gündemin bir numaralı maddesi halini aldı. Şükran Günü nedeniyle Batı aleminde haftanın ikinci bölümü tatil olacak.

*Cuma günü bültenimizde belirttiğimiz üzere, USD/TRY kurunda 5.30 desteğinin geçilmesi ile 5.05 seviyesini hedefleyeceğiz. Yukarda kabaca 5.44 seviyesinin üzerinde gecelik kapanış ise olumlu havayı bozacaktır.

Hedeonik konut fiyat endeksi.

TCMB tarafından açıklanan hedonik konut fiyat endeksi, eylül ayında, bir önceki aya göre %0.36 azaldı. Bu sonuç ile yıllık bazda değişim (nominal) anlamda %+7.17 olurken, enflasyondan arındırılmış şekilde bakarsak (reel) %13.93 düşüşe işaret etti. Diğer bir deyişle, konut fiyatları enflasyona 14 aydır yenik düşüyor. Mega kentlere bakarsak, yıllık fiyat değişimi İstanbul'da %3.12; Ankara’da %4.04; İzmir’de ise %11.33’lük bir artış oranı görüyoruz.

1542611744dc725b99562da9232222cb93fec47748_1_1200.jpg
Kaynak: TCMB

Sanayi Üretimi

Türkiye ekonomisinden yavaşlama sinyalleri gelmeye devam ediyor. Eylül ayında sanayi üretimi (mevsim ve takvim etkisinden arındırışmış) bir önceki yılın aynı aynına göre %2.7 azaldı. Öncü bir gösterge olan Sanayi Üretiminde yaşanan sert düşüş, son çeyrek büyümesinin de eksiye doğru gittiğini gösteriyor.

1542611744a9af9bf442d6158a8ed30b8c7a03b856_2_1200.jpg
Kaynak: TÜİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal açtı..
Türk Bankası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..
Kıbrıs Türk Ticaret Odası münhal açtı..