Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Ekonomi Analizi - 13 Ağustos 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Ekonomi Analizi - 13 Ağustos 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
13 Ağustos 2018 - 14:34
Reklam

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 13/08/2018 – Pazartesi

 

*Türk mali piyasalarında yaşanan sıkıntılı süreç korunmayana devam ediyor.

*Cuma günü, gün içinde % 20’den fazla değer kaybı yaşayan Türk Lirası, alternatif piyasaları da haliyle negatif etkiledi. Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS primi 440 baz puan seviyesine yaklaşarak 2008’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. 10 yıllık tahvilin bileşik faizi bir günde 250 baz puan artarak %22 ile tarihi zirveden tamamladı. BİST100 endeksi gün içinde % 8’e varan bir düşüş kaydetse de şirket bazlı hareketler ile günü % 2,3 düşüşle tamamladı.

*Türkiye’de yaşananlar Avrupa piyasalarını da etkilemeye başladı!

*Türkiye’de yükümlülükleri olan BBVA, Unicredit ve BNP gibi bankaları, Avrupa Merkez Bankası’nın yakından izlediğine yönelik Financial Times haberi, küresel piyasalarda da riskten kaçınma isteğini tetikledi.

*EUR/USD paritesi, aynı nedenlerden ötürü uzunca bir süredir beklediğimiz 1,1520 seviyesini aşağı yönlü kırarak 1,13’lü seviyelere kadar geriledi (son 1 yılın en düşük seviyesi)

*Türkiye’de yaşanan finansal krizin bulaşıcı etkisi gelişmekte olan diğer ülke para birimlerine de sıçramaya başladı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin top yekun olumsuz etkilendiği görülürken, Cuma günü Arjantin Pezosu çift rakamlara varan oranlarda değer kaybı ile tamamladı.

*Türk Lirası’nda ön plana çıkardığımız ve dikkat çektiğimiz 4,92 seviyesinin 01 Ağustos tarihinde kırılması ardından bu sabah itibarı ile 7,24 seviyesine varan bir değer kaybı yaşandı (% 47)

*Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonu Bayburt’ta yaptığı konuşmada ABD’nin yürüttüğü ekonomik baskıya karşı mücadele edeceğimizi açıkladı. Bunun hemen ardından ABD Başkanı Trump Türkiye alüminyum ve çelik sektörüne yeni vergiler koydu (sırasıyla % 20 ve % 50)

*Cuma günü piyasaların merakla beklediği Sn. Maliye ve Hazine Bakan Albayrak’ın sunumu ise piyasaları tatmin etmedi.

*Metaforik olarak, kanamalı ve ağır yaralı bir şekilde Acil serviste bekleyen hastaya ise BDDK ve TCMB dün akşam kanamayı durdurma yönünde müdahalede bulunmaya başladı.

*Gece geç saatlerde USD/TL kurunun 7 seviyesinin üzerine yükselmesi ardından BDDK yurtdışı yerleşiklere TL sağladığı swap işlemlerine sınırlama getirdi. Bu sayede yabancı yatırımcıların spekülatif anlamda döviz alımı için gerekli olan TL’ye erişimi sınırlanacak. TL olmazsa döviz alamayacak.

*Sabah saatlerinde TCMB’de art arda açıklamalar yaparak Türk finans ve bankacılık sistemine TL ve döviz likiditesi anlamında birçok kanaldan destek sağlayacağını belirtti.

*Ana amaç mali piyasaların ve bankacılık sisteminin işleyişinin sağlanması. Bunları da önemli adımlar olarak görüyoruz. Açıklama sonrasında USD/TRY kuru sabaha karşı test etmiş olduğu 7,24 seviyesine nazaran 6,5 seviyelere kadar gevşedi.

*Diğer bir taraftan, gerek Sn. Albayrak gerekse de Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevduatlara el konulması ya da döviz mevduatlarının TL’ye çevrilmesi gibi bir durum söz konusu olmadığını, bu gibi asılsız haberlere karşı gerekli hukuki adımların atılacağını bildirdi.

*Özellikle, ekonomik savaşa boyun eğilmeyeceğini söyleyen Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek perdeden açıklamalarının tonu ve ABD’den gelecek olası karşılıkların küresel piyasalarda yansıma bulmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

*Önümüzdeki günlerde bizleri baş döndürücü bir volatilite bekliyor olabilir. Makro ekonomik anlamda kurun yaratacağı enflasyon geçiskenliği ve artacak işsizliğin ekonomik karşılığı stagflasyon olarak geri dönecektir.

*Panik yapmadan sakin bir şekilde beklemenin her daim olduğu üzere en rasyonel karar olacağını düşünüyorum .

*Türk mali piyasaları bu fırtınayı da atlatacaktır. Sağlıklı ve huzur dolu bir hafta olmasını temenni ediyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x