Reklam
  • Reklam
Güneş’in keşfi için uzaya Paker Güneş Keşif Uydusu...
Reklam

Güneş'in keşfi için uzaya Paker Güneş Keşif Uydusu fırlatıldı!..

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Güneş'in keşfi için uzaya Paker Güneş Keşif Uydusu'nu fırlattı. Bu keşif aracı, Güneş'e en fazla yaklaşan obje olacak!..

Reklam
31 Ağustos 2018 - 13:12 - Güncelleme: 31 Ağustos 2018 - 15:37
Reklam

 

Güneş'in keşfi için uzaya Paker Güneş Keşif Uydusu fırlatıldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Güneş'in keşfi için uzaya Paker Güneş Keşif Uydusu'nu fırlattı. Bu keşif aracı, Güneş'e en fazla yaklaşan obje olacak!

 

Uzayda saatteki 690 bin kilometre hıza ulaşması beklenen uzay aracı, Güneş yüzeyine 6.16 milyon kilometre yaklaşarak solar atmosfer hakkında bilgi toplayacak.

Uzay aracı, keşif faaliyeti sırasında Güneş yörüngesinde bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı ısıyı yalıtarak aracı yaklaşık 30 derecede tutacak.

Parker Güneş Keşifi'nin, korona adı verilen milyonlarca derece sıcaklıktaki plazmadan oluşan dış halesinde yürüteceği keşif faaliyetinde 7 yıl boyunca Güneş'in çevresini 24 kez dönmesi planlanıyor.

Keşif aracının, Güneş'i bugüne kadar insan yapımı herhangi bir objeden daha yakından inceleyeceği belirtiliyor.

Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanmasının, yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve koronadaki çok yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor.

Keşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor.

Bilim adamları, aracın ısıyı kesen kalkanının görevi mümkün kılacağını ifade ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...