Reklam
  • Reklam
Türkiye Burslarına Başvuru tarihleri belli oldu! İşte...

Türkiye Burslarına Başvuru tarihleri belli oldu! İşte detaylar...

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilileri, basın toplantısı düzenleyerek Kıbrıslı Türk öğrencilere seslenerek burslarını tanıttı.

Reklam
07 Şubat 2020 - 12:44 - Güncelleme: 07 Şubat 2020 - 12:59
Reklam

Yabancı öğrencilere yönelik Türkiye burslarına başvurular, 10 Ocak-20 Şubat tarihleri arasında online olarak yapılabilecek.

Burslar, maddi destek yanında öğrencilerin üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmesini de kapsıyor.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi yükseköğrenim bursu olan Türkiye burslarının 2012 yılında hayata geçirildiğini belirten Duman, 2012 yılında 42 bin başvuru alan bursların 2019’da 167 ülkeden 146 bin başvuru aldığını kaydetti.

Her yıl ortalama 5 bin kişinin yararlanabildiği Türkiye bursları kapsamında halen 17 binden fazla öğrenci Türkiye burslusu olarak Türkiye’de eğitim gördüğünü dile getiren Duman, 2020 yılı için başvuruların tüm ülkeler için 10 Ocak-20 Şubat tarihleri arasında alınacağını belirtti. Duman, başvuruların online yapılabildiğini söyledi.

Türkiye Burslarının finansal desteğe ek olarak öğrencilerin üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmesini de kapsadığını dile getiren Duman, sağlık sigortası, barınma, uçak bileti gibi öğrencilerin eğitim hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı her şeyin düşünüldüğünü söyledi.

Duman, mezuniyetten sonra da öğrencilere desteğin sürdüğünü, dünya çapındaki mezunlarla bağların korunması amacıyla Türkiye Mezunlar Ağı oluşturulduğunu belirtti.

Online başvuruların Türkiye Bursları Bilgi Sistemi’nde alındığını, ön değerlendirme ve uzmanlar tarafından yapılan dosya değerlendirmesinin ardından değerlendirme aşamasını geçen öğrencilerin yüz yüze mülakatlara davet edildiğini söyleyen Duman, mülakatların her yıl 100 ülkede gerçekleştirildiğini kaydetti.

Burs programının yabancı uyruklu öğrencilere yönelik olduğunu dile getiren Duman, KKTC vatandaşlarının ve KKTC’de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da başvuru yapabileceğini söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Bu hafta borsa ve dolar kazandırdı, altın ve euro kaybettirdi! İşte detaylar...
Bu hafta borsa ve dolar kazandırdı, altın ve euro kaybettirdi!...