Reklam
  • Reklam
TIP-İŞ ve KAMU-SEN, yapacağı eylemleri süresiz olarak...

TIP-İŞ ve KAMU-SEN, yapacağı eylemleri süresiz olarak erteledi!..

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Gazimağusa Devlet Hastanesi ameliyathane bölümünde var olan eksikliklerin tamamlanmaması durumunda eylem yapacağını açıklamıştı. Fakat bu eylem kararını askıya aldı İşte detaylar…

Reklam
21 Ocak 2019 - 12:39
Reklam

TIP-İŞ ve KAMU-SEN, yapacağı eylemleri süresiz olarak erteledi!

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Gazimağusa Devlet Hastanesi ameliyathane bölümünde var olan personel açığının tamamlanmaması durumunda 21 Ocak Pazartesi günü eylem yapacağını: “ 21 Ocak 2019 Pazartesi gününe kadar Gazimağusa Devlet Hastanesi ameliyathane bölümündeki personel eksiklikler giderilmediği takdirde, acil ameliyatlar dışında ameliyathane hizmetlerinin durdurulacağını kamuoyuna duyururuz.” diyerek bildirmişti.

Fakat TIP-İŞ ve KAMU-SEN bu eylem kararlarını Sağlık Bakanlığı ile anlaşma sağlanması sebebiyle askıya aldıklarını açıkladı.

Buna göre ise 1 ameliyathanede ve 3 servislerde görev yapmak üzere toplamda 4 hemşirenin Gazimağusa Devlet Hastanesine alınacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak ise şu şekilde açıklama yapıldı:

“15 Ocak 2019 tarihli basın açıklamamızda Sağlık Bakanlığıyla uzlaşı sağlanmaması halinde örgütlü bulunduğumuz Gazimağusa Devlet Hastanesinde 21 Ocak 2019 tarihinden itibaren eylemlilik sürecine girileceği ve acil ameliyatlar dışında cerrahi müdahalelerin yapılmayacağı duyurulmuştur.

Eylem gerekçeleri olarak;

*Gazimağusa Devlet Hastanesi ameliyathanesindeki personel eksikliklerinin tüm uyarılarımıza rağmen giderilmemesi ve

*Sağlık Bakanlığındaki bazı bürokratların hastanelerin iç işlerine direk müdahale etmesi, diğer bir deyişle makul gerekçesi olmayan tepeden inme kararların uygulanması kamuoyunun bilgisine getirilmiştir.

Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, 1 Şubat 2019 tarihine kadar Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde biri ameliyathaneye üçü de servislere olmak üzere toplam 4 hemşirenin görevlendirileceğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Bakanlığın attığı bu olumlu adımdan dolayı eylemimizi askıya aldığımızı, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kamusal sağlık hizmetlerinin niteliğinin artırılması için her türlü katkıyı yapacağımızı ancak demokrasiyle bağdaşmayan keyfi uygulamalara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x