• Reklam
Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ilk patates deneme...

Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ilk patates deneme dikimleri yapıldı!..

Kuzey Kıbrıs’ta görevlerinden biri “Tarımsal Araştırma” politikası ilke ve hedeflerine uygun araştırma projeleri hazırlamak, yönetmek ve izlemek olan Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından, ilk patates deneme dikimleri yapıldı. İşte detaylar…

16 Ocak 2019 - 16:26 - Güncelleme: 18 Ocak 2019 - 20:18

Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ilk patates deneme dikimleri yapıldı!

Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Türkmenköy İstasyonu’nda 15 Ocak 2019 Salı günü, Türkiye’de tescil edilen Onaran 2015, Ünlenen, Leventbey, Muratbey, Nam isimli 5 yerli patatesle, Kuzey Kıbrıs’ta en fazla üretilen Spunta, Sifra, Asterix isimli 3 patatesin deneme dikimleri yapıldı. Sonuçların ise 100-110 gün içerisinde alınması beklendiği ifade edildi.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından yapılan deneme dikimlerinin amacının, Niğde Araştırma Enstitüsünde tescillenen patates çeşitlerinin KKTC koşullarında performansını görmek aynı zamanda da KKTC’de yıllardır dikimi yapılan çeşitlerle verim, kalite ve tüketici damak alışkanlığı bakımından karşılaştırılmasını yapmak olduğu belirtildi.

Ayrıca, gerçekleşen deneme dikimlerinden sonra yapılan “Patates Yetiştiriciliği” konulu eğitimle patates yetiştiriciliği, gübreleme ve bakım ile hastalık ve zararlılarla mücadele konuları ilgili bilgiler verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi ihale açtı. İşte detaylar.
Sosyal Sigortalar Dairesi ihale açtı. İşte detaylar.
Elektrik kesintisi! İşte detaylar...
Elektrik kesintisi! İşte detaylar...