Reklam
  • Reklam
Sterlin/TL’de sert yükseliş!..
Reklam

Sterlin/TL'de sert yükseliş!..

Sterlin/TL'de son durum...

Reklam
05 Aralık 2018 - 10:39
Reklam

Sterlin/TL'de sert yükseliş!

4 Aralık Salı günü sterlinin alış fiyatı 6.6181 iken, satış fiyatı 6.6526'dan oldu. Bugün ise sterlinin güne yine yükselişle başladığı gözlemlendi.

Sterlin/TL yeni günü 6.7282 ile açtı. Satış fiyatı ise 6.7633 olarak yapılıyor. Sterlin/TL'nin -4 Aralık'a göre- değişimi ise %1.6 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası'nın enflasyondaki düşüş nedeniyle faiz indireceği beklentisiyle dün %3'ün üzerinde yükselen dolar ve euro ise yeni güne de artışla başladı.

Dolar/TL dün 5.45'e çıkmasının ardından bu sabah 5.43'e yükseldi, dün 6 sınırını aşan euro/TL  de bu sabah 6.16'da, sepet kur 5.80'de seyrediyor.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, kasım enflasyonunun düşük gelmesiyle TL fiyatlamasının değiştiğini hatırlatarak: "Kur hareketini en iyi açıklayacak şey 'enflasyondaki düşüş Merkez Bankası'nın faiz indirim döngüsünü başlatır mı' endişesi..

TL'nin buna verdiği tepki negatif oldu ve gelişen piyasa para birimleri içinde de negatif ayrıştı. Biz faiz indirimi yapmasını beklemiyoruz. Sıkı para politikası söylemi ikna edici olursa TL kayıplarını geri alabilir. Kurda 5.48-5.52 yukarı doğru kırılırsa daha yüksek seviyelerden bahsedebiliriz." diye konuştu.

Commerzbank Analisti Tatha Ghose Merkez Bankası'nın para politikasını tedbirli yöneterek ekonominin ve TL'nin yumuşak iniş yapmasını sağlayabileceğini bildirdi. Ghose Türkiye'nin temel dinamiklerindeki sorunların halledilmesinin uzun zaman alacağını bu nedenle orta vadede liranın kademeli olarak değer kaybedeceğini öngördü.

Bugün Turkiye'de kritik bir veri akışı bulunmuyor, ABD'de akşam saatlerinde Fed'in Bej Kitap raporu açıklanacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Minik dahiler eğitim merkezi münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Minik dahiler eğitim merkezi münhal duyurusu - Kıbrıs iş...
Lusso home concept münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Lusso home concept münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları