Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatlarında düşüş!..
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
10 Ocak 2019 - 10:53
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş!

Petrol, OPEC'in üretim kısıntısı, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve FED'in faiz politikasına ilişkin artan iyimserliğin etkisiyle boğa piyasasına girmesinin ardından geriledi.

New York'ta işlem gören vadeliler, Noel arifesinde 18 ayın düşüğünü görmesinden bu yana %23'lük yükselişini tamamlamasının ardından %1.6 düştü.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, OPEC ve grup ile hareket eden üreticilerin arz kısıntılarına yönelik güvenini dile getirerek, kısıntıların piyasayı dengeleyeceğini ifade etti.

Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasında olası bir ticaret anlaşması yönünde ilerleme kaydedildiğine dair işaretlerden ve FED tutanaklarındaki politika yapıcıların gelecek faiz artırımları konusunda daha temkinli bir yaklaşım benimseyeceğine ilişkin sinyallerden de destek buldu.

Londra'da işlem gören Mart vadeli Brent petrol kontratları 57 cent düşerek varil başına 60.87 dolara geriledi. Brent petrol 24 Aralık'tan bu yana %20'nin üzerinde değer kazandı. Brent, aynı ay vadeli WTI petrole göre 8.72 dolar primli işlem gördü.

OPEC+ grubu, ocaktan itibaren altı ay geçerli olacak şekilde günlük 1.2 milyon varil üretim kısıntısına gitme vaadinde bulundu. Riyad'da konuşan Al-Falih'e göre bu rakam fazlasıyla yeterli. Al-Falih, çarşamba günkü konuşmasında Suudi Arabistan'ın üretimi halihazırda günlük 10.2 milyon varile indirdiğini ve bu ay 7.2 milyon varil, şubatta ise 7.1 milyon varil ihraç etmeyi beklediğini belirtti.

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından çarşamba günü yayımlanan verilere göre, ABD'de ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 1.68 milyon varil ile 30 Kasım haftasından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...