Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatlarında düşüş!..
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
03 Ocak 2019 - 10:34
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş!

Petrol fiyatları, küresel ekonominin sağlığına ilişkin yatırımcı korkularının yeniden artmasıyla risk iştahının azalması sonucu iki haftanın en yüksek seviyesinden düştü.

Vadeli petrol kontratları %2 düştü ve OPEC'in taahhüt ettiği üretim kısıntılarına erken başladığına ilişkin işaretlerle gerçekleştirdiği dünkü kazancının neredeyse tümünü geri verdi. Petrol, teknoloji devi Apple Inc.'nin Çin'deki öngörülmeyen yavaşlamayı işaret ederek satış tahminini düşürmesinin ardından diğer risk varlıklarıyla düştü. iPhone üreticisinin Apple'ın ve tedarikçilerinin hisse senetleri, ABD endeks vadeli kontratlarıyla değer kaybetti. Buna ek olarak, bu hafta açıklanan veriler, Asya ülkelerinde imalat sektörünün zayıflamakta olduğunu gösterdi.

Apple'ın tahminlerini düşürmesi, ABD ve Çin arasındaki uzun soluklu ticaret savaşının dünyanın en büyük iki ekonomisine zarar vermekte olduğunun en son işareti olarak değerlendiriliyor. Washington'daki siyasi kargaşa ve küresel merkez bankalarının faiz artırımlarıyla, ticaret anlaşmazlığı petrol üzerinde baskı oluşturuyor. OPEC'in üretimi geçen ay yaklaşık iki yılın en sert düşüşünü gösterirken, yatırımcılar, ABD'de kaya petrolü üretiminin artmasından dolayı, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı stratejisinin etkinliği konusunda halen şüphe duyuyorlar.

HI Investment & Futures Corp. emtia analisti Sungchil Will Yun: "Petrol dâhil emtia grubu, zayıf ekonomik veriler ve Apple'ın gelir tahminini düşürmesinin ardından Çin'in büyümesinde yavaşlamaya ilişkin işaretlere bağlı olarak düşüyor." dedi ve "OPEC'in geçen ay üretimi kıstığı kaydediliyor, ancak büyümeye ilişkin endişeler her şeye ağır basıyor." şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.15 dolar düşerek varil başına 45.39 dolara kadar indikten sonra Seul saati ile 13.05'te 45.61 dolara geldi. Kontrat çarşamba günü 1.13 dolar yükselişle 46.54 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %71 üzerindeydi.

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 59 sent düşerek varil başına 54.32 dolara indi. Kontrat çarşamba günü %2.1 yükselişle 54.91 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Mart vadeli WTI'a kıyasla 8.38 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CYPEX CO. LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
CYPEX CO. LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Vodafone Mobile Operations LTD münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Vodafone Mobile Operations LTD münhal duyurusu - Kıbrıs iş...