Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatlarında düşüş!..
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
06 Aralık 2018 - 10:36
Reklam

Petrol fiyatlarında düşüş!

Petrol fiyatları, resmi toplantıya sadece birkaç saat kala OPEC'in üretim kısıntısının miktarına ilişkin belirsizlik sürerken, ABD Başkanı Donald Trump'ın OPEC'i'in arz kısıntılarının aleyhine açıklamalarda bulunması ile kayıplarını sürdürerek varil başına 53 doların altına geriledi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, çarşamba günü %0.7 geri çekildikten sonra %0.7 kadar daha düştü. Suudi Arabistan, Rusya ve diğer büyük üreticiler üretim kısıntısı tavsiyesinde bulundu, ancak kısıntının ne kadar olacağı konusunda anlaşmaya varamadılar. Trump, OPEC bakanlarının üretim kısıntısının büyüklüğü ve üretim kotalarının dağıtımı için karar almak üzere perşembe günü toplanmaya hazırlanırken, topluluğa bir kez daha üretim kısıntısına gitmeme çağrısında bulundu.

Petrol, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın haftasonu petrol piyasasını yönetmeye yönelik anlaşmayı 2019 yılına uzatma konusunda mutabık kalmasının ardından geçen ayki kayıplarının bir kısmını geri almıştı. Traderlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu ortaklarının, Suudi Arabistan'ın günlük 1 milyon varil üretim kısıntısını fikrinden geri adım atmasının ardından, nihai bir anlaşmaya varıp varmayacağına bakıyor.

Tokyo'da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshida: "Petrol piyasaları OPEC toplantısı öncesi bekleme modunda." dedi ve "Eğer üretim kısıntıları günlük 1.3 milyon varilin altında olursa, OPEC'in üretimi bu yılın en düşük seviyesinin üzerinde kalacak ve bu da arz bolluğunun giderileceği beklentilerinin azalmasına yol açacak." şeklinde görüş bildirdi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 39 sent düşerek varil başına 52.50 dolara kadar indikten sonra Tokyo saati ile 12.24'te 52.60 dolara geldi. Kontrat çarşamba günü 36 sent düşerek 52.89 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %33 üzerindeydi.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, çarşamba günü %0.8 değer kaybettikten sonra 22 sent düşerek varil başına 61.34 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, Şubat vadeli WTI'a kıyasla 8.51 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları