Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları, kasım ayındaki düşüşünü aralık ayında da...
Reklam

Petrol fiyatları, kasım ayındaki düşüşünü aralık ayında da sürdürmeye hazırlanıyor!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
30 Kasım 2018 - 10:21
Reklam

Petrol fiyatları, kasım ayındaki düşüşünü aralık ayında da sürdürmeye hazırlanıyor!

Petrol fiyatları, ABD'nin İran'a yaptırım uygulamasına karşın bazı ülkelere bu ülkeden petrol ithalatı için ayrıcalık tanıması ile artması beklenen küresel arz bolluğuna ilişkin endişelerin güçlenmesi sonucu son 10 yılın en kötü aylık performansını gerçekleştirmeye yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta kasım ayında %21 civarında düştü ve düşüşünü ikinci aya taşımaya hazırlanıyor. Rusya üretimi kısma konusunda Suudi Arabistan'a katılma konusunda istekliliğini gösterirken, gelecek hafta Viyana'da gerçekleştirilecek OPEC toplantısının sonucu, grubun ABD Başkanı Donald Trump'ın petrol fiyatlarının düşürülmesi konusundaki baskısı ile karşı karşıya olmasından dolayı halen belirsiz.

Petrol fiyatları, ekim ayının başlarında dört yılın zirvesine tırmandıktan sonra, %30'dan daha fazla düştü ve 2015'ten bu yana en büyük çöküşlerinden birini yaşadı. ABD'nin yaptırım uyguladığı İran petrolüne yönelik istisnalar sağlamasından dolayı aşırı arz endişeleri güçlenirken, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazılığı, enerji talebinin azalması riskini artırıyor. Petrol bu ay aşırı satım bölgesindeki seyrini sürdürdü ve bu hafta ABD'li kaya petrolü üreticileri için kilit bütçe eşiği olan 50 dolar seviyesi civarında kaldı.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Seul saati ile 15.03'te varil başına 51.46 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Kontrat perşembe günü %2.3 yükselerek 51.45 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın hafif üzerindeydi.

Vadesi cuma günü dolacak Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, %0.3 yükselerek varil başına 59.67 dolara ulaştı. Kontrat bu ay %20 düştü. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 8.11 dolar primli işlem gördü. Daha aktif işlem gören şubat kontratı %0.3 tırmandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Domuz gribi tedavisinde ilk 48 saat önemli!
Domuz gribi tedavisinde ilk 48 saat önemli!
AkfinansBank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
AkfinansBank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları