Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları dalgalı seyrediyor!..
Reklam

Petrol fiyatları dalgalı seyrediyor!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
28 Aralık 2018 - 10:09
Reklam

Petrol fiyatları dalgalı seyrediyor!

Petrol fiyatları, OPEC ve ABD üretimine, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına ve FED'in para politikasına ilişkin belirsizliklere bağlı yükselen volatiliteyle, sert dalgalanmasını sürdürüyor.

Vadeli petrol kontratları New York'ta %2.4 yükseldi ve perşembe günkü %3.5'lik kaybının bir kısmını geri aldı. Ham petrol, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarının ABD'de üretim artışını dengeleyemeyebileceğine ilişkin endişelerden olumsuz etkileniyor. Bu durum, petrolün volatilite göstergesinin son üç ayda %110 artmasına neden oldu. Sadece bu hafta, petrol Noel arifesinde %6.7 düştü ve sonraki ilk seansta yaklaşık %9 sıçradı.

Yüksek faiz, Washington'daki siyasi kargaşa ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ticaret savaşı gibi nedenlerden dolayı risk varlıklarından çıkışlar da 2014'ten bu yana en büyük çeyrek dönem kaybına hazırlanan petrolün üzerinde baskı oluşturuyor. ABD'nin sürpriz bir şekilde bazı ülkelere yaptırım uyguladığı İran'dan petrol alımı için ayrıcalık tanıması, ekim ayı başlarında dört yılın zirvesine çıkan fiyatların sert düşmesine ve ayı piyasasına girmesine neden oldu.

Tokyo'da Mizuho Securities Co. kıdemli analisti Makiko Tsugata: "Petrol piyasalarının, hisse senedi ve tahvil piyasalarıyla ABD-Çin ticaret savaşı dahil risklerden dolayı 2019'da yüksek volatiliteyle karşılaşması bekleniyor." dedi ve "Yatırımcılar OPEC ve ortaklarının taahhüt ettiği üretim kısıntılarının küresel arz ve talep dengesini sağlamaya yetmeyeceği görüşünde." şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.09 dolar yükselerek Singapur saati ile 12.55'te varil başına 45.70 dolara yükseldi. Kontrat perşembe günü 1.61 dolar düşerek 44.61 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %33 üstündeydi.

Petrol piyasasının volatilite göstergesi perşembe günü bir ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Cuma günü vadesi dolacak Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1.02 dolar yükselerek varil başına 53.18 dolara ulaştı. Daha aktif işlem gören Mart kontratı 1.04 dolar yükselişle 53.77 dolara çıktı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 7.48 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CYPEX CO. LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
CYPEX CO. LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Vodafone Mobile Operations LTD münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Vodafone Mobile Operations LTD münhal duyurusu - Kıbrıs iş...