Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları, 52 dolara yakın seyrediyor!..
Reklam

Petrol fiyatları, 52 dolara yakın seyrediyor!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
16 Ocak 2019 - 12:04
Reklam

Petrol fiyatları, 52 dolara yakın seyrediyor!

Petrol, OPEC+ ülkelerinin üretim kısıntılarının (halihazırda düşüş sinyalleri veren) arz fazlasını gidereceğine ilişkin iyimserliğin etkisiyle, varili 52 dolara yakın seviyelerde kazançlarını korudu.

New York'ta işlem gören vadeli kontratlar, salı günü %3.2 yükselmesinin ardından çarşamba günkü erken işlemlerde fazla değişmedi. ABD'de çarşamba günü açıklanacak resmi verinin petrol stoklarının azaldığını işaret etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz çeyrekte yaklaşık %40 değer kaybeden petrol hafta boyunca 50 dolar seviyesinde kalmayı başardı. Petrolün son dönemdeki ivmesinde AB-Çin ticaret ilişkilerinin gelişme kaydetmesi etkili oldu.

Öte yandan petrol fiyatlarını destekleyen diğer bir önemli unsur Suudi Arabistan, Rusya ve diğer büyük ihracatçıların ocak ayında uygulamaya başladığı günlük 1.2 milyon varillik üretim kısıntısı taahhüdü.

Buna karşın fiyatlar ekimde görülen dört yılın zirvesinin %30 altında.

Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae: “Petrol varili 50 doların üzerinde rahat bir nefes alarak ABD, Rusya gibi ülkelere güven veriyor. Petrol fiyatları bugünlerde temel arz talep unsurlarından çok ABD ile Çin arasında iyileşen ticaret ilişkileri gibi daha çok dış etkenlerle yön buluyor.” dedi.

Nymex'te işlem gören şubat vadeli WTI petrol varili Seul saatiyle 12.49'da 16 cent ekside 51.95 dolar seviyesinden işlem gördü. Mart vadeli Brent petrol 17 cent düşerek varili 60.47 dolardan alıcı buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rota Reklam münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Rota Reklam münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği...