Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları, 52 dolar civarında seyrini sürdürüyor!..
Reklam

Petrol fiyatları, 52 dolar civarında seyrini sürdürüyor!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
14 Aralık 2018 - 10:40 - Güncelleme: 17 Aralık 2018 - 10:17
Reklam

Petrol fiyatları, 52 dolar civarında seyrini sürdürüyor!

Petrol fiyatları, OPEC+ koalisyonunun üretim kısıntılarının etkinliğine ilişkin belirsizliğin sürmesi, ABD'de artan ham petrol üretimi ve talebin zayıflamakta olduğuna ilişkin işaretlerle varil başına 52 dolar civarında tutunmaya çalışıyor.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, son birkaç seanstır kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandıktan sonra haftayı %0.3 düşüşle geçmeye yöneldi. Rusya'nın üretimi kısması ve Suudi Arabistan'ın gelecek ay ABD'ye petrol ihracatını düşürmesi küresel arz bolluğunun giderilebileceğine ilişkin iyimserliği artırıyor, ancak yatırımcıların güçlü bir şekilde artan ABD üretimine ilişkin endişeleri sürüyor. Öte yandan, veriler, dünyanın en fazla petrol kullanan bölgesinde tüketimin arzın gerisinde kalabileceğini gösteriyor.

Ham petrol fiyatları, yatırımcıların OPEC ve ortaklarının geçen hafta aldıkları üretim kısıntısı kararını değerlendirmeleriyle bu ay şimdiye dek, 2017 yılının başından bu yana en dar bandında işlem gördü. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC üye devletlerinden kaynaklanabilecek planlanmamış kesintilerin, küresel stokların 2019'un 2'nci çeyreğinde düşmesinin beklenmesiyle taahhüt edilen kısıntıyı iki katına çıkarabileeğini kaydetti. ABD'de petrol arama şirketleri gelecek yıl için harcamalarını artırırken, üretimin günlük 12 milyon varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

Oanda Corp. Asya Pasifik işlem müdürü Stephen Innes: "OPEC arzında daha büyük çaplı bir düşüşe neden olabilecek planlanmamış kesintilerin (İran ve Venezüela risk listesinin en üst sıralarında yer alıyor), OPEC üretim kısıntılarının etkin bir şekilde ikiye katlanmasını sağlayabilecek faktörler arasında olduğu düşünülüyor." dedi ve "Suudi Arabistan'ın ihracat kesintisi yoluyla ABD'yi hedef alan hareketi, OPEC'in arz fazlasını azaltma konusunda ciddi olduğunu gösteriyor." şeklinde görüş bildirdi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 18 sent düşerek Singapur saati ile 13.01'de varil başına 52.39 dolara indi ve kasım ayının ikinci yarısından bu yana ilk kez haftalık kayba yöneldi. Kontrat perşembe günü 1.43 dolar yükselerek 52.58 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %15 üzerindeydi.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 41 sent düşerek varil başına 61.04 dolara geriledi. Kontrat perşembe günü %2.2 yükselişle 61.45 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Şubat vadeli WTI'a kıyasla 8.44 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları