Reklam
  • Reklam
Petrol fiyatları, 50 doların üzerinde!..
Reklam

Petrol fiyatları, 50 doların üzerinde!..

Petrol fiyatlarında son durum...

Reklam
09 Ocak 2019 - 11:27
Reklam

Petrol fiyatları, 50 doların üzerinde!

Petrol fiyatları, küresel risk varlıklarının dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret geriliminin azalacağına ilişkin beklentilerden destek bulması ile tekrar varil başına 50 doların üzerine çıktı ve son 1.5 yılın en uzun rallisini sürdürdü.

En son aralık ayında 50 doların üzerine işlem gören vadeli petrol kontratları New York'ta, 2018'in son çeyreğinde yaklaşık %40 düştükten sonra toparlanarak yükselişini sekizinci güne taşıdı. ABD Başkanı Donald Trump'ın, ticaret savaşına ilişkin endişelerden dolayı sert düşüşler gösteren finans piyasalarını desteklemek için Çin ile ticaret anlaşmasına varma konusunda istekli olduğu kaydediliyor. Asya hisse senetleri çarşamba günü, yatırımcı iyimserliğiyle dün yükselen ABD hisselerini takip etti.

İyileşen ekonomik görünüm, uzun süredir devam eden ticaret savaşının talebi olumsuz etkileyeceğine ilişkin korkuların fiyatları ekim ayında dört yılın zirvesini gördükten sonra ayı piyasasına düşürmesi sonrası, petrol boğaları için biraz rahatlama getiriyor. Piyasadaki olumlu hava ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu ortaklarının üretimi ABD'de artan arzı dengelemek ve aşırı arz durumundan kaçınmak için kısmasından da destek buluyor.

Seul'de Kiwoom Securities Co. emtia analisti Ahn Yea Ha: "Risk varlıklarına ilişkin genel yatırımcı beklentisi, ABD ile Çin arasında süren görüşmelerin piyasadaki belirsizlikleri azaltmasıyla iyileşiyor." dedi ve "Diğer taraftan, OPEC arz fazlasını gidermede kararlı olduğunu işaret ediyor ve bu da ham petrol fiyatlarını destekliyor." şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 83 sent ya da %1.7 yükselerek varil başına 50.61 dolara kadar çıktı ve 17 Aralık'tan bu yana ilk kez 50 doların üzerini gördü. Daha sonra hafif gevşeyen petrol, Singapur saati ile 10.16'da 50.53 dolar seviyesine geldi. Fiyatlar, önceki yedi günde yaklaşık %12 yükseldi ve 2018 yılındaki kaybının neredeyse yarısını geri aldı.

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 72 sent yükselerek varil başına 59.44 dolara çıktı. Kontrat son yedi seansta %12'nin üzerinde yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, Mart vadeli WTI'a kıyasla 8.58 dolar primli işlem gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları