Reklam
  • Reklam
OECD, Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili beklentilerini...

OECD, Türkiye'nin ekonomisiyle ilgili beklentilerini açıkladı...

Türkiye 2018 Anket Raporu'nda OECD'nin Türkiye ekonomisiyle ilgili görüşleri nelerdir? İşte detaylar...

Reklam
28 Temmuz 2018 - 09:32 - Güncelleme: 28 Temmuz 2018 - 10:42
Reklam

 

OECD Türkiye'nin Ekonomisiyle İlgili Beklentilerini Açıkladı

 

   Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'de büyümenin bu yıl %5.1 ve 2019'da %4.8 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüsünde bulundu.

   OECD tarafından yayımlanan OECD Türkiye 2018 Anket Raporu'nda, dengesizlikler arasında büyümenin güçlü olduğu ve yaşam koşullarının iyileşme kaydettiği belirtildi.

   Türkiye ekonomisinin geçen 2 yılda dış şoklara karşın güçlü bir büyüme kaydettiği aktarılan raporda, 2010 yılında hızlanan tarım dışı istihdamın daha az gelişmiş bölgelerde iyi bir toparlanma kaydettiği vurgulandı.

   Türkiye'de büyümenin bu yıl %5.1 ve 2019'da %4.8 seviyesinde gerçekleşeceğinin öngörüldüğü belirtilen raporda, enflasyonun 2018'de %12, gelecek yıl ise %10.6 seviyesinde gerçekleşeceği tahminine yer verildi. Raporda, cari açığın GSYH'ye oranının bu yıl %5.7 ve 2019'da %4.3 olacağı aktarıldı.

   Makroekonomik politikaların 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden bu yana genişlemeci bir şekilde gerçekleştiği kaydedilen raporda, iş piyasasının modernize edilmesinin ekonominin yeniden dengelenmesi ve sosyal bütünlüğün iyileştirilmesi için çözüm olduğu, birçok başarılı orta ölçekli firmanın yükseliş kaydettiği bildirildi.

   Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin hedefi aştığı aktarılan raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikalarındaki son sıkılaşma ve sadeleşme eylemlerinden sonra döviz kurlarına ilişkin baskıların bir nebze dindiği belirtildi. Raporda, "TCMB'nin bağımsızlığının sağlanması yoluyla kredibilitesinin yeniden sağlanması, sözlü yönlendirmenin ise otoritelerin enflasyon hedefine ne şekilde ulaşmayı planladığına göre yapılması" tavsiyelerine de yer verildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akay Optik münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Akay Optik münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Ogs Kargo & Kurye münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Ogs Kargo & Kurye münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları