• Reklam
Near East Bank’tan dijital dönüşüm yolculuğu...

Near East Bank'tan dijital dönüşüm yolculuğu...

Kaliteden ödün vermeden sunduğu ürün ve hizmetler; benimsediği müşteri odaklı hizmet yaklaşımı sayesinde Kuzey Kıbrıs’ın köklü bankalarından Near East Bank (NEB) yeni yatırımlara odaklandı.

04 Ağustos 2020 - 09:48

KKTC bankacılık sektöründe değişimin öncüsü olan Near East Bank, 2020 yılında da dijital dönüşüm vizyonu ve inovasyon odaklı yatırımlarla iş süreçlerini mükemmelleştirmeye devam ediyor.

Yeni teknolojiler kullanarak oluşturdukları ürün ve hizmetlerle bankacılık sektörünün sınırlarını genişleterek, bu zorlu süreçte müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırıp, en iyi hizmeti vermeye devam etmektedir. Near East Bank, ATM sayısını 45’e yükselterek, ülkemizde toplam 142 noktada bulunan CardPlus ATM’lerine bir yenisini daha ekleyerek müşterilerine daha iyi hizmet vermek için çalışmalarını titizlikle yürütmeye devam etmektedir.

Hayata geçirdiği yenilikler ile fark yaratan Near East Bank, müşterilerine Girne, Mağusa, Lefkoşa ve Güzelyurt bölgelerinde bulunan 72 adet KİOSK cihazından kredi kartı veya nakit olarak; Kıb-Tek, ön ödemeli su sayacı kontör yüklemesi, Vodafone ve Turkcell fatura ödemeleri, Vodafone ve Turkcell kontör yükleme, Vodafone ve Turkcell paket yükleme, Belediye temizlik ücreti, Belediye emlak vergisi, Belediye sağlık ücreti, Belediye trafik cezası ve daha birçok Belediye fatura ödemeleri için kolaylık sağlıyor.KİOSK cihazlarının ve ATM’lerin hangi lokasyonda olduğunu öğrenmek isteyen müşteriler Near East Bank’ın www.neareastbank.com adresini ziyaret edebilir.

Near East Bank olarak öncelikli hedeflerinin yenilikçi çözümlerle müşterilerine sundukları değerleri artırmak ve tüm kanallarda üstün müşteri deneyimi sağlamak olduğunu belirten Near East Bank Genel Müdür Yardımcısı Enver Haskasap, “çeşitlendirilmiş ürün ve hizmetlerin yanı sıra KKTC çapında yayılmış hizmet altyapısıyla 7/24 müşterilerimizin yanında olmayı başardık” ifadelerini kullandı.

Dijital dönüşüm yolculuğunun, bankacılığın ve müşterilerin hayatlarının kalitesini yükseltmekte kaçınılmaz unsurlar olan güven, yaygınlık ve zamanın doğrudan ve olumlu yönde etkilemekte olduğunun altını çizen Haskasap, gerçekleştirdikleri teknoloji yatırımlarıyla müşterilerine kolay kullanabilecekleri, işlemlerini saniyeler içinde yaparak hayatlarını kesintisiz bir biçimde sürdürecekleri bir bankacılık deneyimi yaşatmak için çalışmalarını istikrarlı bir biçinde sürdürdüklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı'ndan duyuru! İşte detaylar...
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı'ndan duyuru! İşte detaylar...
Bakanlar kurulu kararları! İşte detaylar...
Bakanlar kurulu kararları! İşte detaylar...