Reklam
  • Reklam
Near East Bank bankacılık işlemlerini kolaylaştırdı! İşte...
Reklam

Near East Bank bankacılık işlemlerini kolaylaştırdı! İşte detaylar...

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünya genelinde bir çok ülkeye yayılan ve son dönemde ülkemize de sıçrayan Coronavırus (COVID-19) için Near East Bank olarak harekete geçtiklerini ve önlemlerini artırdıklarını dile getirdi.

Reklam
24 Mart 2020 - 13:43
Reklam

Near East Bank Genel Müdür Yardımcısı Enver Haskasap yapmış olduğu açıklamada;

Coronavırus (COVID-19) tedbirleri kapsamında Bakanlar Kurulu ve Merkez Bankası tarafından alınan kararları uygulamak için Cumartesi ve Pazar günü Near East Bank Risk Komitesi ile toplantı yaptıklarını ve Pazartesi günü müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için bankacılık şube işleyiş kurallarını hemen değiştirdiklerini dile getirdi. Haskasap, olası bir duruma karşı hafta sonu tüm sosyal medya kanallarını kullanarak 30 Mart’a kadar nasıl ilerleyebileceklerine dair bir medya planlaması hazırladıklarını belirtti. Ayrıca 30 Mart tarihine kadar şube çalışan sayısını minimum seviyeye düşürerek dönüşümlü bir şekilde personelin yarı zamanlı çalışmasının sağlandığı, virus salgını olasılığı düşünülerek çalışan kişileri tüm şubeler açık kalacak şekilde yedeklediklerini söyledi. Haskasap, şubede çalışan her bir personeli için dezenfektan jeli, maske, eldiven, bol sıvı, vitamin tedarik ederek, olası bir durumda gerek müşterileri gerekse personeli için Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ambulans, doktor ve hemşirelerini hazırda beklettiklerinin vurgusunu yaptı.

Near East Bank Şube Operasyon ve Merkezi Nakit Yönetimi’nin yeni uygulanan kararlar doğrultusunda sistem geliştirme sayesinde hızlı bir şekilde tüm müşterilere doğru bilgilendirme sağlayarak müşteri memnuniyetini sağladıklarını ifade etti.

Müşteriler bilgilendirilerek, şubeye gitmelerine gerek kalmadan Çağrı Merkezi ve sosyal medya kanalları ile iletişimlere geri dönüş yapılarak Near East Bank İnternet Bankacılığı ve Near East Bank Mobil Uygulaması kanallarından para transferi, döviz alım-satım, fatura ödemeleri vb. Ihtiyaçlarını aksamadan gerçekleştirmelerini sağladıklarını belirtti.

Haskasap, Tapu Dairesi ve Araç Kayıt Dairesi’nin kapalı olmasından dolayı nakit sıkıntısı çeken müşterilerine ufak kredi, avans ve kredi kartı verme imkanlarını kısmadan talepleri doğrultusunda değerlendirip hızlıca müşterilere geri dönüş yaptıklarını söyledi. Bu kısıtlı süreyi en iyi şekilde yöneterek hiçbir personelimize zarar gelmeden, hizmet kesintisi yapmadan elimizden gelen çalışmaların en iyisini yaptıklarını ifade etti.

Genel Müdürlük Personeli olarak son 7 sene içerisinde yaptıkları yazılım geliştirmelerin verimini bu gibi günlerde aldıklarını sözlerine ekleyen Near East Bank Genel Müdür Yardımcısı Enver Haskasap, Genel Müdürlük Personeli’nin asgari şekilde işe gelmeleri için yazılı bildirimde bulunduklarını, %95’inin evden çalışmaları için imkan sağladıklarını ve mümkün olduğunca video konferans yöntemiyle toplantılarını gerçekleştirdikleri sözlerine ekledi. Haskasap, bu durumun bankamız için teknoloji ve güvenlik sistemlerinde ne kadar başarılı olduklarının kanıtı olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mustafa Akıncı'dan , Erdoğan'a yardım çağrısı! İşte detaylar....
Mustafa Akıncı'dan , Erdoğan'a yardım çağrısı! İşte...
Dolar/TL haftayı nasıl kapattı? İşte detaylar...
Dolar/TL haftayı nasıl kapattı? İşte detaylar...