Reklam
  • Reklam
Küresel Piyasalar - 26 Aralık 2018
Reklam

Küresel Piyasalar - 26 Aralık 2018

Topix Endeksi, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Şangay Bileşik Endeksi, S&P 500 endeks vadelileri, Batı Teksas Petrolü ve daha fazlası... İşte, küresel piyasalarda son durum!..

Reklam
26 Aralık 2018 - 11:50
Reklam

Küresel Piyasalar - 26 Aralık 2018

Asya hisse senetleri çarşamba günü, Japonya hisselerinin seans boyunca aşağı ve yukarı hareket ettikten sonra seans sonuna doğru gelen alımlarla yukarıda kapatmasıyla volatil bir seyir izledi. ABD endeks vadelileri de, yatırımcıların bu ayki satış dalgasının ardından ne kadar bir satış baskısı kaldığını anlamaya çalışmalarıyla dalgalandı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları erken saatlerde, CNN'de ABD Başkanı Donald Trump'ın Hazine Bakanı Steven Mnuchin'e ilişkin rahatsızlığının arttığı yolunda çıkan haberin ardından sert düştü. Kore hisse senetleri tatilin ardından değer kaybetti ve Çin'de Şanghay Borsası'nda işlem gören hisseler düşüşünü ikinci güne taşıdı. Avustralya ve Hong Kong'da piyasalar tatil nedeniyle kapalıydı. MSCI Asya Pasifik Endeksi 22 ayın en düşük seviyesi yakınında seyrediyordu ve endekste bugün görülen küçük çaplı yükseliş, küresel hisse senetlerinde 2008'den bu yana görülen en kötü aylık performansın getirdiği acıyı hafifletmedi. Dolar, yatay seyretti ve ABD Hazine tahvil faizleri hafifçe düştü.

Diğer tarafta, Batı Teksas petrolü varil başına 43 doların altında seyretti. Offshore yuan, Çin'in tüm şirketlere eşit davranmayı amaçlayan yeni kuralları açıklayarak, ABD ve Çin arasındaki tarife artışlarına ara verildiği bir dönemde ticaret ve yatırım cephesinde olumlu bir adım daha atmasından sonra fazla değişmedi.

Ekonomik göstergeler küresel ekonominin bir yavaşlama döneminde olduğunu işaret ederken, bu ayki piyasa kargaşasının önemli kısmı, politika yapıcılarına yönelik güvenin azalmasından kaynaklandı. Mnuchin'in haftasonu, ABD'nin en büyük altı bankasının üst düzey yetkilileriyle yeterli likiditeye sahip olduklarını teyit etmek üzere görüştüğünü açıklaması piyasaları oldukça tedirgin etti. Trump, salı günü yaptığı açıklamad Mnuchin'e güvendiğini söyledi, ancak CNN, Beyaz Saray'a yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Hazine Bakanı'nın güveni sağlamaya yönelik çabalarının başarısız olmasından dolayı ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Savunma Bakanı da dâhil, ABD kabine üyelerinin istikrarlı bir şekilde görevlerinden ayrılması ve Federal hükûmetin kısmi kapanması da tedirginliğin artmasına neden oldu. Yatırımcılar için Trump'tan gelen potansiyel olumlu bir yorum, ABD merkez bankası FED'in yakında durumu kavrayacağına inandığını söylemesiydi.

Singapur'da Oanda Corp. Asya Pasifik işlem müdürü Stephen Innes: "Bunlar çözülmesi zor yanıltıcı piyasalar. Zira aşırı hareketler ABD ekonomisinin mevcut durumunu yansıtmıyor." dedi ve "Ancak, bu durum biraz sorun yaratıyor görünüyor, zira korku tellallığı küresel sermaye piyasalarının her kısmına yayılmaya devam ediyor." şeklinde görüş bildirdi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda çarşamba günü yaptığı açıklamada, hisse senetlerinin bir süre daha istikrarsız seyredebileceğini, ancak Japonya ve deniz aşırı ekonomilerin şoklara karşı daha dirençli hale geldiğini söyledi. Kuroda, Tokyo'da yaptığı konuşmada, BOJ'un kürresel finans piyasası gelişmelerini dikkatli bir şekilde izleyeceğini sözlerine ekledi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Hindistan Merkez Bankası, çarşamba günü finansal istikrar raporunu yayımlayacak.
*ABD'de perşembe günü birinci el konut satışları açıklanacak.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 15.33'te %0.2 yukarıda seyrediyordu ve dört günlük düşüşünü durdurdu. Endeks, erken saatlerde &0.5 kadar düştü.
*Japonya'da Topix Endeksi, %1.1 yukarıda kapandı. Endeks, seans için yükselişini %2'ye kadar çıkardı. Topix, salı günü %4.9 düşmüştü.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları, %1.1 kadar düştükten sonra dalgalı bir seyir izledi. ABD hisselerinin gösterge endeksi ayı piyasasına sadece 7 puan uzakta. 
*Güney Kore'de Kospi Endeksi, %1.3 düştü.
*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, %0.4 yükseliş ve %0.5 düşüş arasında dalgalandıktan sonra yatay seyretti.

Para Birimleri

*Japon yeni, dolar karşısında fazla değişmeyerek 110.40 seviyesinde kaldı.
*Euro, dolar karşısında %0.1 yükselerek 1.1406 seviyesine çıktı.
*Offshore yuan, dolar karşısında fazla değişmeyerek 6.8972 seviyesinde kaldı.
*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, fazla değişmedi.

Tahviller

*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek %0.019 seviyesinde kaldı.
*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi hafifçe düşerek %2.724'e indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI), %0.5 yükselerek varil başına 42.70 dolara çıktı.
*Altın, %0.3 yükselerek ons başına 1.272.51 dolara ulaştı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AirMax İnternet münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
AirMax İnternet münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
KKTC Sosyal Sigortalar Dairesi'nden duyuru! İşte detaylar...
KKTC Sosyal Sigortalar Dairesi'nden duyuru! İşte detaylar...