Reklam
  • Reklam
KT Elektrik Kurumundan faturalarla ilgili açıklama!..
Reklam

KT Elektrik Kurumundan faturalarla ilgili açıklama!..

KT Elektrik Kurumu, son günlerde fazla miktarda gelen elektrik faturaları ile ilgili olarak açıklamada bulundu. İşte detaylar...

Reklam
12 Ocak 2019 - 11:11 - Güncelleme: 12 Ocak 2019 - 11:47
Reklam

KT Elektrik Kurumundan faturalarla ilgili açıklama!

KT Elektrik Kurumu, son zamalarda yüklü miktarda gelen elektrik faturalarıyla ilgili açıklama yaptı.

KIB-TEK yaptığı açıklamada, araya tatil günlerinin girmesiyle 30 günlük olarak düzenlenen faturalarda sapmalar olabileceğini ve faturalama sisteminde meydana gelen teknik sorun sebebiyle de ocak ayının ilk haftasında faturalama yapılamadığını ifade etti.

Bu nedenle de elektrik faturalarının 30 gün yerine 39 gün olarak düzenlenebildiğini ve tüketicilere faturaların olağan gelen fatura tutarlarının üzerinde geldiğini belirten KIB-TEK'in yaptığı yazılı açıklama ise şu şekilde:

"Kurumumuz her ay yaklaşık 180 bin aboneye elektrik tüketimi için fatura çıkarmaktadır. Faturaların otuz günlük tüketim için düzenlenmesi hedefimiz olmakla zaman zaman araya giren tatil günlerine bağlı olarak birkaç günlük sapmalar da olabilmektedir. Yeni yıla girerken faturalama sistemimizde yaptığımız yenileme sırasında yaşanan teknik sorun nedeniyle ocak ayının ilk haftasında faturalama yapılamamıştır. Bu yüzden fatura günü ocak ayının ilk haftasında olan tüketicilerimizin faturaları otuz günlük tüketim yerine otuz dokuz güne varan tüketim için düzenlenebilmiştir.

Faturalama periyodunun otuz gün yerine otuz dokuz günlük olması ayrıca havaların soğumaya başladığı bir döneme denk gelmesi nedeniyle bu durumdan etkilenen tüketicilerimizin faturaları alışılmış tutarların üzerine çıkmıştır. Yaşanan teknik sıkıntı nedeniyle faturalarını bu şekilde geç çıkardığımız tüketicilerimize verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz.

Bilindiği gibi konut tarifesi 250’şer kWs’lik dört dilimden oluşmaktadır ve tüketim arttıkça buna karşılık kWs ücretlendirmesi de kademeli olarak artmaktadır. Kurumumuzun uygulamakta olduğu tüm tarifeler ve tüketim dilimleri, otuz günlük periyot içindir. Otuz günden geç veya erken faturalama yapılması halinde, doğal olarak tüketim miktarı da buna bağlı olarak değişkenlik arz edecektir. Otuz günden daha fazla bir süre için yapılan faturalandırmada, daha fazla tüketim miktarının yüksek tarife ile ücretlendirilerek tüketicilerimizin mağdur olmasını önlemek maksadıyla, kurumumuz yıllardır 250 kWs olan tarife dilimlerini gün sayısı ile oranlı bir şekilde genişletme yoluna gitmektedir. Bu şekilde otuz gün için 250 kWs olan her bir dilim, örneğin; kırk günlük bir faturalama söz konusu olduğunda; 333 kWs şeklinde uygulanmaktadır. Böylece faturalandırmanın geç yapılmış olmasından dolayı tüketicilerimizin haksızlığa uğramasının önüne geçilmiş olmaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına saygı ile duyurulur."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mepaş Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Mepaş Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Meriç Süt Ürünleri münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Meriç Süt Ürünleri münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları