Reklam
  • Reklam
Kredi çekerken dikkat etmeniz gereken 5 detay!

Kredi çekerken dikkat etmeniz gereken 5 detay!

Kredi faizleri düşüyor diye hemen kredi kullanım hesabı yapanlardansanız, sizin için 5 kritik öneri sıraladık.

Reklam
16 Temmuz 2019 - 11:12 - Güncelleme: 16 Temmuz 2019 - 11:27
Reklam

Faizlerin yükselmesiyle birlikte kredi kullanım oranı azalmıştı. Türkiye'de oluşan faiz indirimi baskısı, hatta Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınmasıyla birlikte, yeni bir indirim dönemi başlayabilir. 

Peki faizler düşüyor diye heyecanlanan, hemen kredi hesabı yapan kişiler nelere dikkat etmeli?

İşte kredi kullanım sürecinde dikkat etmeniz gereken 5 kritik başlık!

 

1-       GERÇEKTEN İHTİYACINIZ VAR MI?

Krediyi neden çekiyorsunuz? Bu krediyi çektikten sonra yapacağınız harcama sizin için bir ihtiyaç mı yoksa istek mi? İlk olarak cevap vermeniz gereken sorular bunlar. İhtiyacınız olan parayı banka kredisi dışında bir kaynaktan elde edemiyorsanız ve bu nakit gerçekten gerekliyse krediye başvurabilirsiniz.

 

2-       MİKTAR

Sizin 10.000 krediye ihtiyacınız varsa 20.000 kredi çekmemeye özen gösterin. Gereksiz borçlanma sizin üzerinizde baskı oluşturup zor günler geçirmenize sebep olabilir. Gerçekten ihtiyacınız olan miktarda kredi çekin ve gereksiz borçlanmayın. Ve bu çektiğiniz krediyi de kredi çekme amacınıza uygun kullanın.

 

3-       VADE

Vade konusu en az ihtiyaç duyduğunuz rakam kadar önemli. İhtiyacınız kısa zamanlı ama ödemeleriniz uzun vadeliyse bir noktadan sonra psikolojik yorgunluk hissedebiliyorsunuz. Bütçeniz buna elverişli ise kısa vadede borcunuzu kapatmaya bakın. Ayrıca kısa vadeli kredilerin oranları genelde daha düşük olur, bu avantajdan da faydalanın.

 

4-       AYLIK ÖDEME MİKTARI

Krediyi almadan önce bir ödeme planı yapın ve krediyi nasıl ödeyeceğinizi yazın. Kredi ödemelerinde gecikmeye düşmemek için aylık gelirinizi ve vade süresini bu plana dahil edin. Aylık geliriniz 3 bin ise aylık kredi ödemeniz 2 bin olmasın. Kredi sizi rahatlatırken ödemeleri sizin huzurunuzu bozmasın.

 

5-       KREDİYİ ALIRKEN KAZANIN

İlk gördüğünüz bankadan kredi almayın, biraz araştırma yapın. Bankaların hepsi aynı faiz oranını sunmuyor. Tek tek banka banka gezip faiz oranlarını öğrenmek de oldukça vakit alan bir iş. Hem siz o bankayı gezerken diğer bankanın faiz oranı da sabit kalmıyor. Bu nedenle online bir kredi karşılaştırma sitesinden bankaların güncel faiz oranlarını karşılaştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Nasıl ki bir ürünü satın alırken fiyatını iyi araştırıyorsanız, krediyi çekerken de iyi araştırmaya özen gösterin. Kredi faiz oranlarını, vadeleri, dosya masraflarını, sigorta ücretlerini yani aklınıza gelen tüm detayları iyice araştırın ve kredi başvurunuzu bu araştırmalar sonrası yapın.

[ilgili-haber=27131

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antrakt Production münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Antrakt Production münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Airtech Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Airtech Kıbrıs münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları