Reklam
  • Reklam
KKTC Merkez Bankası ile KKTC İstatistik Kurumu arasında protokol!...

KKTC Merkez Bankası ile KKTC İstatistik Kurumu arasında protokol! İşte detaylar...

Ödemeler dengesi istatistiklerinin toplanmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Reklam
05 Haziran 2020 - 13:01
Reklam

KKTC Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada;

Protokol güncel uluslararası kavram ve standartlara uyumlu bir şekilde, karar alıcılar ve veri kullanıcılara karşılaştırılabilir, tutarlı, şeffaf, zamanlı, doğru ve güvenilir ödemeler dengesi istatistikleri sunulabilmesi için ödemeler dengesi istatistiklerinin Merkez Bankası ile İstatistik Kurumu tarafından ortaklaşa oluşturulmasını içeriyor.

Protokole Merkez Bankası adına Başkan Rifat Günay ve İstatistik Kurumu adına Başkan Dr. Türel Özer Öksüzoğlu imza koydu.

Açıklamada;

“KKTC’deki para arzını belirleyen esas unsurun ödemeler dengesindeki gelişmeler olduğu göz önüne alındığında, ödemeler dengesi istatistiklerinin en doğru şekliyle oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Ödemeler dengesi istatistiği hesaplamalarında, IMF’nin hazırladığı ve tüm ülkeler için tavsiye niteliğinde öngördüğü uluslararası standart ve ilkeler en güncel haliyle ödemeler dengesi istatistikleri, 6. el kitabında belirlendiği şekliyle uygulanacaktır. Buna göre, ödemeler dengesi istatistikleri cari işlemler hesabı, sermaye hesabı ve finans hesabı olmak üzere üç ana başlıktan oluşturulacaktır. Önceden duyurulacak takvime göre bütünleştirilmiş ödemeler dengesi istatistiğinin yayımlanması Merkez Bankası ve İstatistik Kurumu tarafından ortak olarak yapılacaktır. Bu kapsamda 2020 yılına ait ödemeler dengesi hesaplamalarının belirtilen güncel metodolojiye uygun olarak 2021 yılı içinde yayımlanması hedeflenmektedir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güç Ecza Deposu münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Güç Ecza Deposu münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Creditwest Bank Ltd münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Creditwest Bank Ltd münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları