Reklam
  • Reklam
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri başkanı Cafer Gürcafer...
Reklam

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri başkanı Cafer Gürcafer krizi değerlendirdi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, kriz hakkında açıklamalar yaptı.  Krizin aşılması için panik yapmadan ivedilikle hareket etmek gerektiğini söyledi. Gürcafer, inşaat sektörünün zor bir süreçten geçtiğini; ayrıca birliklerinin ekonomik kriz öngördüğünü;  fakat krize hazırlıklı olduklarını belirtti.

Reklam
14 Ağustos 2018 - 16:28
Reklam

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri başkanı Cafer Gürcafer krizi değerlendirdi. 

 

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,  BRTK’da yayınlanan Sabah Haber’e konuk oldu; kriz hakkında açıklamalar yaptı.  Krizin aşılması için panik yapmadan ivedilikle hareket etmek gerektiğini söyledi. Gürcafer, inşaat sektörünün zor bir süreçten geçtiğini; ayrıca birliklerinin ekonomik kriz öngördüğünü;  fakat krize hazırlıklı olduklarını belirtti.

Gürcafer Güney Kıbrıs dahil olmak üzere dünyada benzeri ekonomik kriz örnekleri bulunduğunu ve bu krizlerin aşıldığını ifade etti. Bu krizlerden ders çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Gürcafer, krizi atlatabilmek için inşaat sektörünün canlı tutulması gerektiğini ifade etti. Çoğu tüccarın müteahhitlere mal satmayı durdurduğunu belirten Gürcafer, konut satışlarının da tamamen durduğunu söyledi.  Buna karşın inşaat sektörünün krizden çıkmak için araç olabileceğini belirtti.

“En iyi savunma; saldırıdır” diyen Gürcafer, büyümeyi hedeflemek gerektiğine değindi. Gürcafer,  turist sayısının arttırılması, konut satılması vb ge3rektiğini vurguladı. Kredi ödemelerinin ertelenmesi gerektiğine değindi.

Yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklere yönelik siyasi ve ekonomik açılımlar yapılması gerektiğime değinen Gürcafer,  yurtdışındaki Kıbrıslı Türkler ikinci evlerini Kıbrıs’tan almıyorsa; tatil için başka ülkelere gidiyorlarsa bunda bizim suçumuz vardır; demek ki onları ötekileştirdik, dedi. Gürcafer, ayrıca yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türkler için askerlik hizmeti zorunluluğunun kalkmasının, adaya gösterecekleri ilgiyi arttıracağını dile getirdi.

Yabancıların konut edinme limitinin arttırılma önerilerinin kabul edildiğini belirten Gürcafer,  yerli insanların da ev alabilmeleri gerektiğini; bu nedenle ya insanların alım güçlerini arttırıcı, ya da konut edinmelerini kolaylaştıran önlemlere de ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Bunun için faiz farkı fonuna kaynak yaratıp ilk defa ev satın alacak yerli şahıslara bu fondan kaynak sağlanmasını önerdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...