Reklam
  • Reklam
İşçi tarafını temsil eden HÜR-İŞ’in asgari ücret için...
Reklam

İşçi tarafını temsil eden HÜR-İŞ'in asgari ücret için belirlediği kırmızı çizgi ne?..

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 9 Ocak 2019 Çarşamba günü asgari ücreti belirlemek amacıyla toplanıyor. Komisyonda işçi tarafını temsil eden HÜR-İŞ Federasyonu (Hür İşçi Sendikaları Federasyonu), asgari ücret için kabul edilebilir fiyatın ne olduğunu açıkladı. İşte detaylar…

Reklam
07 Ocak 2019 - 12:23 - Güncelleme: 08 Ocak 2019 - 20:36
Reklam

İşçi tarafını temsil eden HÜR-İŞ’in asgari ücret için belirlediği kırmızıçizgi ne?

Asgari Ücret Komisyonu, 9 Ocak 2019 Çarşamba günü saat 15.00’te asgari ücreti yeniden belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında toplanıyor.

Komisyonun işçi tarafını temsil eden HÜR-İŞ Federasyonu (Hür İşçi Sendikaları Federasyonu)  Genel Sekreteri Ali Yeltekin, asgari ücret için kırmızı çizgi olarak 3.150 TL belirlediklerini açıkladı.

Bu kararı ise Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tarafından açıklanan 2018’in %20’lik enflasyon oranını göz önünde bulundurarak aldıklarını ifade etti.

Ayrıca Yeltekin, DPÖ'nün açıkladığı son 3 aylık enflasyon oranlarına tepki göstererek: “Anketleri yapanlara sormak istiyorum. KKTC’den alışveriş yaptığınızdan emin misiniz? İki birim belirlemişler: tüp gaz ve petrol. Kusura bakmasınlar ama biz tüp gaz ve petrol yemiyoruz; ekmek yiyoruz.”

Komisyonun işveren tarafını temsil eden Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Aroğlu ise işçi tarafının bu kararına karşı asgari ücretle ilgili henüz bir fikirleri olmadığını ve bu kararlarının toplantıda şekil alacağını kaydetti.

Aroğlu konuyla ilgili: “İnsanımız 3.150 TL’den çok daha fazlasını hak ediyor. Ancak iş hayatı bu rakam için yeterli mi?” diyerek,  “İnsanların yarı yolda bırakılmasını, işverenin ödeyemez bir noktaya gelmesini, yatırımların yatırılamamasını istemiyoruz. İşsizlik bu dünyadaki belki de en zor şey.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: Kıbrıs Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları