• Reklam
IOTA kullanılarak akıllı şebekeler yardımıyla enerji...

IOTA kullanılarak akıllı şebekeler yardımıyla enerji dengelenebilecek!..

Kripto paralarda son durum..

14 Ocak 2019 - 10:28 - Güncelleme: 16 Ocak 2019 - 19:32

IOTA kullanılarak akıllı şebekeler yardımıyla enerji dengelenebilecek!

IOTA blog’unda IOTA kullanılarak kendi kendini dengeleyebilen bir akıllı şebeke sistemi tanıtıldı.

Harm van den Brink tarafından sunulan proje akıllı şebekeye bağlı cihazların “dengeleme yapıp yapmayacaklarına” karar vererek ödül almalarını sağlayacak. Ancak bu insan eliyle yapılan bir iş olmayacak, sistem otomatik çalışacak. Akıllı şebeke bu çalışma sistemini IOTA ile güvenli bir şekilde veri paylaşarak gerçekleştirecek.

Proje Brink, yazılım geliştiricisi Klaas van Zuuren ve donanım geliştiricisi Ton Smets tarafından hazırlandı. Ekip, daha önce IOTA ödemelerini kullanan elektrikli araba şarj istasyonu geliştirdi. Bu proje ilk IOTA akıllı şarj istasyonuydu.

IOTA açıklamasına göre, projede enerji kıtlığı sorunu bulunmuyor. Şebekelerde büyük sorun aynı anda yüksek akım çektiği için şebekenin bu durumu kaldıramaması oluyor. Sorunu aşmak için geliştiriciler şebekeye bağlı bütün cihazları bir noktada birleştiriyor ve o noktaya ayrı bir dönüştürücü enerji kaynağı sağlıyor. Genellikle dönüştürücüler bir besleme kablosu ve çok sayıda aktarım kablosu bulunuyor. Bütün cihazlara enerji gönderen dönüştürücü kullanılan enerji miktarının fazla olduğunu tespit edebiliyor ve cihazlara mesaj gönderebiliyor. Böylece cihazlar enerji taleplerini azaltıyor. Dönüştürücünün taleplerine uyan cihazlar MIOTA token’ları kazanıyor. Böylece kendini dengeleme işi teşvik bulmuş oluyor.

Brink bir şebekenin tamamen otonom çalışmasının oldukça meşakkatli olacağını ifade etti. Brink’e göre ideal bir şebekenin yaratılması pek mümkün değil. Brink sundukları modelde az sayıda bağlantı olduğunu ve küçük bir ölçekte kullanımı yönetebildiğini dile getirdi. Ancak geliştirilirse akıllı şebekelerin oldukça güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

IOTA, Alman elektronik devi Bosch’un nesnelerin interneti (IoT) projesinde önemli bir rol alıyor. IoT cihazları projelerine başlayan Bosch bu cihazlarla bağlantılı ekonominin oluşturulmasında IOTA’nın önemini vurguladı. Ayrıca IOTA’nın kendine has Blockchain’i Tangle’ın veri aktarımı ve depolanmasında büyük rol oynayacağı belirtildi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi ihale açtı. İşte detaylar.
Sosyal Sigortalar Dairesi ihale açtı. İşte detaylar.
Elektrik kesintisi! İşte detaylar...
Elektrik kesintisi! İşte detaylar...