Reklam
  • Reklam
İktisatbanktan Günlük Ekonomi Analizi - 6 Ağustos 2018

İktisatbanktan Günlük Ekonomi Analizi - 6 Ağustos 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
06 Ağustos 2018 - 10:25
Reklam

İktisatbanktan Günlük Ekonomi Analizi - 6 Ağustos 2018

 

*Türk mali piyasalarında ABD ile yaşanmakta olan diplomatik kriz nedeniyle sancılı seyir korunmaya devam ediyor.

*Singapur’da görüşen ABD ve Türkiye Dış İşleri Bakanlarının toplantısından somut bir sonuç alınamadı.

*Yine de, hafta sonundan sarkan haberlere göre, ABD ile müzakerelerin devam ettiği ve Hakan Atilla ile Papaz Brunson’un takasının gündemde olduğu anlaşılsa da, henüz somut anlamda bir ilerlemenin de olmadığını görüyoruz.

*Cuma günü hem KKTC hem de Türkiye’de açıklanan manşet enflasyon verileri ise moralleri bozdu. Her iki ülkede de enflasyonun son 13 senenin zirvesine çıktığını görüyoruz. (bakınız grafik) 

*Her ayın ilk Cuması açıklanan ABD istihdam raporu, Amerikan Doları’nın güçlü olduğunu bir kez daha teyit etti. Manşet istihdam artışı beklentilerin hafifi altında kalsa da, asıl merak edilen saatlik kazanlar (enflasyon göstergeleri) beklentilere paralel sonuçlandı.

*Bu bağlamda, EUR/USD paritesi 1,1520 seviyesindeki güçlü destek bölgesine doğru ilerleyerek son 6 haftanın en düşük seviyesinden işlem gördü. Teknik manada, 1,1520 altında 1,1280 seviyesine kadar gevşeme görebileceğimizi düşünüyoruz. (bakınız grafik) 

*Küresel piyasalarda ise güçlü gelmeye devam eden bilançolar nedeniyle olumlu bir görünüm hakim. Lakin, ticaret savaşları bu iyimserliği sınırlamaya devam ediyor. ABD ile Çin arasındaki müzakerelerden henüz herhangi bir sonuç alınamadığını not etmek gerekiyor.

*Cuma günü piyasaların merakla beklediği sırası ile Pompeo – Çavuşoğlu zirvesi, enflasyon verileri, ABD istihdam raporu ardından gözler günün ilerleyen saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planını çevrildi. Paketin genel hatları ile piyasalarda heyecan uyandırmadığını görüyoruz.

*USD/TRY kuru bu satırları yazdığımız haftanın ilk gününde 5,12 seviyesinden işlem görerek rekor tazelerken, gösterge 2 yıllık tahvil Cuma günü gün içinde % 22,08 seviyesini test ederek Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviyeden işlem gördü.

*Makroekonomik takvimin sakin olduğu haftanın ilk yarısında, içerde bugün ve yarın düzenlenecek 3 ayrı tahvil ihracı takip edilecek Piyasaların aslı dikkati ise ABD ile devam eden sancılı ilişkilerin ne tarafa evrileceği üzerinde olacaktır.


USD/TRY keşfedilmemiş sularda ilerlemeye devam ediyor
 
Teknik anlamda 4,92 seviyesinin geçilmesi ile hızlanan yukarı yönlü hareketin devam ettiğini görüyoruz. Yükseliş eğiliminde olan kurun bir sonraki durağı muhtemelen 5,20 seviyelerinde olacaktır.

Kaynak: Reuters

EUR/USD paritesinde 1,1520 seviyesinin altında hareket sertleşecektir
 
ABD ekonomisinin güçlü seyri ve beraberinde FED’in bilanço daraltmaya ve faiz artırım yönünde devam eden para politikasına karşı, Avrupa cephesinde devam eden genişleme süreci temel anlamda EUR/USD paritesinde okları USD lehine çevirdi. Bu bağlamda, teknik olarak da, uzun bir süredir devam eden 1,1510 – 1,1750 arasındaki sıkışmanın bandın alt tarafını kırarak yakın bir sürede aşağı yönlü olacağını düşünüyoruz. 1,1520 seviyesinin altında gecelik kapanış durumunda, EUR’da 1,1280 seviyesinin kapısının açılacağını düşünüyoruz. 1,1520 geçilmeden hamle yapmak riskli olabilir.

Kaynak: Reuters

Kaynak: Reuters

TÜİK verilerine göre Temmuz ayında yıllık enflasyon 15 yılın zivesinde
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu verilere göre, Temmuz ayında TÜFE piyasa beklentisi olan % 0,9’un altında % 0,55 artış kaydetti. Bu sonuçla birlikte yıllık enflasyon oranı % 15,85 seviyesinde gerçekleşti (Temmuz 2017 % 9,79).

12 ana harcama grubunun 9’unda fiyat artışı görülüyor; 7’sinde aylık artış oranı % 1’den büyük

Raporun alt kalemlerine baktığımızda, gıda ve alkolsüz içecekler (% - 0,28) grubu ile giyim ve ayakkabı grubunda (% - 3,07) düşüş görülürken, geriye kalan 9 ana harcama grubunda yükseliş yaşanmış. En yüksek artışın Lokanta ve oteller % 2,26, ev eşyası % 1,82 , eğlence ve kültür % 1,62, konut % 1,10 , ulaştırma % 1,09 ile genele yayıldığını görüyoruz. Basit bir anlatımla, kur ve maliyet baskısının fiyatlama davranışında genele yayılan bir kötüleşme yarattığını not etmek gerekiyor. 

Çekirdek göstergelere baktığımız zaman, “C” tanımlı endekste aylık artış % 0,93 olurken yıllık oran ise % 15,10 oldu (tarihi zirve)

TÜFE ile ÜFE arasındaki yıllık fark neredeyse 10 puana çıktı

Üreticiye yansıyan enflasyon, Temmuz ayında % 1,77 arttı ve yıllık enflasyonu % 25’e taşıdı. TÜFE ile ÜFE arasındaki yıllık farkın 10 puana çıkması, şirketlerin artan maliyetleri fiyatlara yansıtamadıkları anlamına geliyor ki bu da şirket karları için iyi bir haber değil.

Her ne kadar aylık enflasyonun beklentilerin altında kalması olumlu olsa da, genel tablo oldukça sıkıntı arz etmeye devam ediyor.

Kaynak: TÜİK

Kaynak: TÜİK

KKTC Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) Temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı
 
KKTC cephesinde de tablonu çok da farklı olmadığını görüyoruz. Temmuz ayında son 13 senenin en yüksek ikinci enflasyon rakamının döviz kurundaki geçişkenlikten ötürü kaydedildiğini not etmek gerekiyor 

Kaynak: DPÖ

Kaynak: DPÖ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x