Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 8 Ocak 2019

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 8 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
08 Ocak 2019 - 10:49
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 8 Ocak 2019

Türk Lirası dün negatif ayrışırken, içerde ana gündem Suriye.

*Yılın ilk haftasını sıkıntılı bir görünüm ile tamamlayan küresel mali piyasaların imdadına, ABD ve Çin merkez bankalarının desteği yetişti.

*Bir tarafta zorunlu karşılık oranlarını indirerek ekonomiye destek veren Çin Merkez Bankası, öte yandan, güçlü ABD istihdam raporuna rağmen FED Başkanı Powell’in verdiği yumuşak mesajlar, piyasalara moral oldu.

*Son dönemlerde, ABD tahvil faizlerinin (verim eğrisinin) yatay bir hâl alarak (kısa vadeli faizler yükselirken, uzun vadeli faizlerin gerilemesi) piyasalarda resesyon endişesini körüklemiş, riskten kaçışın bir isteği olarak güvenli limanlar değer kazanmıştı. Gelinen noktada, FED’in faiz artırımlarına ve bilanço küçültmesine (sistemden dolar likidite çekilmesine) karşı başlayan piyasa reaksiyonuna (ABD Borsası S&P500 son çeyrekte oldukça sert satışlara boyun eğdi) FED’den gelen mesajı doğru okumak gerekiyor: Piyasalardaki panik devam ederse ve bu durum ekonomide yavaşlama tehlikesi doğurursa faiz artırımlarını yavaşlatabiliriz. Bu söylemi, ekonomiyi resesyona sokmadan yola devam etmek istiyoruz şekilde okuyoruz.

*Hülasa, güçlü gelen ABD istihdam raporuna rağmen FED’den gelen ve piyasaları memnun eden söylem değişikliği, küresel piyasalarda yaraların sarılmasına neden oldu. Her ne kadar geçerliliği konusunda şüphelerim olsa da, küresel hisse senedi endeksleri cuma günü Powell ardından başladıkları yükselişi dün de devam ettirdi. İçerde BİST 100 endeksi de olumlu havaya eşlik ederek günü %1.3 yükselişle tamamladı. Ancak kur cephesinde yurt içi kaynaklı döviz talebi ile cuma geceki sert düşüşün bir kısmı geri alındı. USD/TRY kuru Asya piyasalarında yaşadığı ani çöküş ardından cuma günü 5.32 seviyelerine kadar gerilse de, dün gün boyu yükselerek 5.42 seviyelerini test etti.

*USD/TL kurunun yükseldiği günde, EUR/USD ve GBP/USD paritelerinde yaşanan yükseliş ile (doların değer kaybetmesi) EUR/TL kuru 6.20; GBP/TL kuru ise 6.90 seviyesini test etti.

*Yeni gün başlangıcında, ABD ile Çin arasında ticaret anlaşması yapılabileceği umudunun piyasaları mutlu ettiğini görüyoruz. Her iki cepheden de gelen yapıcı ve olumlu açıklamalar, Asya piyasalarının gösterge endeksi Japonya borsası Nikkei günü %1 yukarda tamamlamasına neden oldu.

*İçerde gündem Suriye ekseninde cereyan etmeye devam ediyor. Trump’ın Suriye’den çekilme kararını destek veren Ankara, bölgede istikrarı sağlayabilecek tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Bu bağlamda, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a, ABD’nin askerlerini Suriye’den çekmesinin ardından Suriye’deki ortaklarını koruyacağı yönünde taahhütte bulunduğunu söyledi. Suriye konusu uzun bir süre daha gündemimizi meşgul edeceğe benziyor.

*Bugünün veri gündeminde önemli bir gelişme görünmüyor. Yarın açıklanacak FED toplantı tutanakları, Kanada ve Polonya Merkez Bankaları faiz kararı; perşembe günü Çin’den gelecek aralık ayı enflasyon verileri, cuma günü ise Türkiye’de açıklanacak ödemeler dengesi istatistikleri, TCMB Beklenti Anketi; İngiltere Sanayi Üretimi, ABD Enflasyonu takip edilebilir.

GBP/USD

İngiltere cephesinde gündem malum Brexit. Başbakan May, daha önce yeterli desteği almadığı ve ertelediği Brexit oylamasını Parlamento’ya 14 veya 15 Ocak’ta getireceğini açıkladı. İkinci bir Brexit referandumunun ise olmaması gerektiğini belirtti.

Sterline teknik olarak yaklaşırsak, yukarda 1.28 seviyesinin (3 numaralı bölge) test edilme ihtimalinin arttığını görüyoruz. 1.28 seviyesinin üzerine doğru olası bir atak, daha yukarı seviyelere gitme isteğini gündeme getirebilir.

Ne yapılabilir?

1.28 seviyesinden kısa pozisyon almak isteyen yatırımcılar, kâr al seviyesini (take profit) 1.24’lü seviyeler olarak düşünebilir (mutlak surette zarar kes (stop loss) seviyesini 1.2850).

1546932487cdedb367d68f0647475b776eb9eaab3b_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x