Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 29 Ocak 2019
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 29 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
29 Ocak 2019 - 10:29
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 29 Ocak 2019

Küresel belirsizlik, risk iştahını baltaladı. Gözler İngiltere Parlamentosu ve FED toplantısında.

*Dün Türk mali piyasaları günün ilk yarısını temkinli iyimser havada tamamlasa da, günün ikinci yarısında hava aniden bozdu.

*Özellikle, döviz piyasasında, kurumsal kaynaklı alımların etkili olduğunu görüyoruz. Son günlerde 200 günlük ortalamaların etrafında salınan USD/TRY, dün günün ilk yarısında 200 gülük çekim alanının etkisinden kurtularak, günün ikinci yarısında 5.34 seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. Borsa cephesinde günlerdir devam eden alımlar hız keserkentahvil faizlerinde ise bir miktar yükseliş yaşandı.

*Türk mali piyasalarının biraz daha fazla satış baskısına boyun eğdiği günde, gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğunda sınırlı oranlarda da olsa kayıplar yaşandı.

*Bugün başlayacak ve yarın sonuçlanacak FED faiz toplantısı öncesinde havanın temkinli tarafa dönmesi aslında pek de şaşırtıcı olmamalı

*Global belirsizliklere bağlı olarak volatilitenin artmaya başlayacağını düşünmeye başladık. 2019 için neredeyse her çeyreğe bir faiz artışın sığdırılmasını pek çok analist beklerken, piyasalar şu anda FED’in frene basacağı hatta faiz indirimine gideceğini konuşmaya başladı (!) Öte yandan, ABD ile Çin arasında devam eden cicim aylarından şu ana kadar kayda değer bir anlaşma zemini çıkmadı. Dahası, Trump’ın dün attığı tweet de piyasaları huzursuz etti: Çelik sektöründeki vergisel düzenlemelerin sektöre ve ABD’deki istihdama olumlu etki yarattı. ABD Adalet Bakanlığının, Çin’nin yükselen tehlikesi olarak görülen teknoloji şirketi Huawei’ye İran yaptırımlarını ihlal ettiği ve bir ABD teknoloji şirketinin ticari bilgilerini edindiğine yönelik yaptığı suçlamalar ise, ticaret görüşmelerine yönelik umutları azalttı.

*Sabah saatlerinde risk algısının düştüğünü görüyoruz. Not etmek gerekiyor ki, ABD ile Çin arasında bir anlaşma zeminine varılmazsa, mart ayı içerisinde 200 milyar USD tutarında ek vergi devreye girecek. Trump’ın perşembe günü Çin heyeti ile görüşeceği belirtiliyor.

*Geceyi %1 düşüşle tamamlayan ABD borsalarının aksine, sabah saatlerinde Asya piyasalarında daha ılımı bir hava görülüyor.

*Gündemin ilk sırasında, İngiltere Parlamentosunda oylanacak Brexit taslağı bulunuyor. Okuduğumuz raporlarda, Başbakan May’in, İrlanda sınırına ilişkin kriz yaratan kısmı Brexit tasarısından çıkararak daha geniş bir uzlaşı elde etmeye çalışacağı yönünde. Lakin, AB cephesinin bu görüşe yaklaşımını tam olarak kestiremiyoruz. Kuvvetle muhtemel, Brexit görüşmesinde bu akşam da May zorlu bir sınav verecek ve çoğunluğu yine elde edemeyecek. Yine de, geçen seferki kadar büyük bir hezimet beklenmiyor. Gelişmeler karşısında GBP/USD paritesi 1.32 seviyesinin test etmesi ardından 1.3160 seviyelerin yatay bir seyir izliyor. Sterlin içimizi kıpırdatmaya devam ediyor.

*Brexit oylaması sırasında volatilitenin artabileceğinin altını çizmek gerekiyor. Dikkat!

*Bugün başlayan ve yarın sonuçlanacak FED’in olağan FOMC toplantısı piyasaların merceği altında bulunuyor. Yılın ilk FED faiz toplantısından herhangi bir faiz değişimi olmayacağına kesin gözüyle bakılsa da, toplantı ile yayımlanacak politika metni önem arz ediyor. FED’in küresel belirsizlikler nedeniyle faiz artırımlarında frene basacağını; bilanço küçültmeye ise devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle, FED kaynaklı pembe tablolara pek de prim vermediğimizin altını çizmek gerekiyor.

*Büyümenin rekor kırdığı bir yılda ABD’de şirket bilançolarının tatmin etmeyen performansı, Çin’in zayıflayan büyümesi şu anda piyasaları temkinli tarafa itmeye başladı. Borsalarda satıcılı havanın devam etmesine ihtimal veriyoruz.

*USD/TRY kurunda 200 günlük ortalamalardan (kabaca 5.27) gelen alım isteği ile 5.35 seviyelerine varan hızlı bir yükseliş gördük. Teknik manada, yükselişin devam edebileceğini düşünüyoruz (bakınız grafikler).

*Makro cephede ise ABD’de açıklanacak konut fiyatları ve tüketici güven endeksimikro cephede ise ABD’de şirket bilançoları takip edilebilir.

USD/TRY

Geride bıraktığımız hafta, lacivert yükseliş trendini aşağı yönlü geçen USD/TRY kuru, 200 günlük ortalamalara takıldı (yeşil).

1548746057f7cf7de5a3a3cb5b79065579562364a8_1_1200.jpg
Son günlerde 200 günlük ortalamalardan gelen alım isteği ile (5.26-5.28 aralığından) yükselen USD/TRY kuru, bu sabah 5.35 seviyesine kadar vites artırdı. Biraz daha uzak resme baktığımızda, kalın bulutun içine giren USD/TRY kurunda yükseliş isteği, bulut içinde kaldığı sürece devam edebilir. Teknik manada, yukarıda 5.5450 ve 5.50 seviyelerine dikkat etmek gerekiyor (bulutun tavanı). Aşağıda ise 5.3075 seviyesi bulutun dibini oluşturuyor.

15487460577610825c5b773452561a1ef14132c3fd_2_1200.jpg 
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KKTC Sağlık Bakanlığı'ndan önemli duyuru! İşte detaylar...
KKTC Sağlık Bakanlığı'ndan önemli duyuru! İşte detaylar...
Bakanlar Kurulu tarafından alınan tedbirlerin tarihleri uzatıldı! İşte detaylar...
Bakanlar Kurulu tarafından alınan tedbirlerin tarihleri uzatıldı!...