Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 17 Ocak 2019
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 17 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
17 Ocak 2019 - 11:21
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 17 Ocak 2019

TCMB ile ralli yapan TL, şubatla yeniden satılabilir. May güven oyu aldı ama soru işaretleri bitmedi.

*TCMB, yılın ilk olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklenildiği üzere tüm faiz oranlarını sabit bıraktı. Karar ardından yayımlanan kısa politika metninde sıkı para politikası duruşunun korunacağına yer verildi. TCMB, cari dengedeki iyileşmenin sürmesinin beklendiğini vurgularken, enflasyon görünümüne ilişkin ise bir miktar iyileşme olduğu belirtti. Bununla, fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğinin altı çizildi.

*Para politikasının enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı kalacağına vurgu yapılması ve gerektiği takdirde ek sıkılaşma yapılabileceğine yönelik ibarenin de politika metninde korunması, TL ve TL cinsi yatırım araçlarında ralli yaşanmasına neden oldu.

*TCMB’nin kararı ardında Türk mali piyasalarına yönelik anlamlı bir para girişinin olduğunu düşünüyoruz. USD/TRY cephesinde dün bültenimizde hedef gösterdiğimiz 5.33 seviyesi, TCMB’nin kararı ardından test edildi. Banka hisseleri ise tabiri caizse %6’dan fazla yükselerek şaha kalktı. İkincil piyasa faizlerinde ise gerileme yaşandı.

*Özetle, Türk mali piyasalarının dün günü oldukça olumlu bir eğilim kaydederek tamamladığını söyleyebiliriz. Her ne kadar, TL varlıklara olan ilgili TCMB kararı ardından belirgin bir hâl alsa da, ABD Başkanı Trump’ın çirkin tweeti ile başladığımız haftada, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile yaptığı görüşme ardından grup toplantısında “tarihi öneme sahip bir anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum” ifadesi, jeopolitik riskleri azaltarak TL üzerindeki negatif enerjiyi aldığını düşünüyoruz.

*Elbette, jeopolitik riskler azalsa da, makro ekonomik cepheden gelen veriler, ekonomide ivme kaybının arttığına işaret ediyor. Bu bağlamda, kurun etkisi ile kısmen artan ihracat, öte yanda iç talebin daralması çöken ithalat, cari işlem dengesinin fazla vermesine neden oldu. Gerilemeye yüz tutan enflasyona paralel TCMB’nin faiz kalkanı kısa vadede TL’yi desteklemeye devam etse de, gözler seçin sathında bütçe dengeleri üzerinde olacaktır. Bütçenin her demokratik ülkede olduğu üzere seçim öncesinde genişleterek harcamaların artması, ister istemez yabancı yatırımcı nezdine güven erozyonuna neden olacaktır. Şimdilik TL iyi bir getiri sunsa da, şubat ayıyla kurun yeniden yükselişe geçeceği yönündeki duruşumuz ana senaryomuzu teşkil ediyor. Teknik manada, kur cephesinde 5.55 seviyesinin üzerinde gecelik bir kapanış, yükselişin başladığını teyit edecektir (bakınız grafik).

*Yurtdışı cephede ise, ABD’de öncü ve büyük bankaların güçlü gelen kâr rakamları ardından risk iştahı canlı seyrediyor. ABD hisse senetleri geceyi yükselişle tamamlarken, bu sabah Asya hisse senedi piyasaları yatay bir seyir izliyor.

*Veri takviminde ise, bugün yurtdışında Euro Bölgesi'nde açıklanacak aralık ayı enflasyon verisi; içerde ise kasım ayı konut fiyat endeksi takip edilebilir.

Brexit süreci

İngiltere Başbakanı May’in Brexit oylamasında uğradığı tarihi yenilgi sonrasında, ister istemez İngiltere-AB ilişkilerinin üzerine derin bir sis perdesi oturdu. Dün akşam, May beklenildiği üzere güvenoyu alarak, istifa söylentilerini bitirdi. AB’nin İngiltere’ye daha fazla taviz vermeyeceğini düşünüyoruz. İngiltere’nin ise kırmızı çizgilerinden geri adım atması mümkün görünmüyor. Masanın üzerinde pek çok opsiyonun olduğunu görüyoruz. 29 Mart’ta gerçekleşecek AB’den boşanma tarihinin geciktirilmesini mümkün görsek de, süreç sadece İngiliz ekonomisi ve siyasetinde belirsizliği artıracaktır.

Kuvvetle muhtemel, Başbakan May, anlaşma taslağının revize edilmesi için muhalefet partileriyle müzakerelere başlayacak. Sürecin anlaşmasız bir şekilde gerçekleşmemesi için gelecek her olumlu haber sterlin cephesinde alımlara sahne olabilir. Teknik manada, 1.29 seviyesini izlemeye devam ediyoruz. Enerji her geçen gün birikerek artmaya devam ediyor.

1547710048deae18bf79c1eec8152e3cd4fe627b59_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

USD/TRY

USD/TRY kur ile ilgili dün bültenimizde gerilemeye imkân tanıdığımızı bildirmiş, aşağıda 5.33-5.34 seviyelerini hedeflediğimizin altını çizmiştik. Dün TCMB’nin faizleri sabit bırakması ardından TL ve TL cinsi varlıklar adeta ralli yaptı. Teknik göstergeler ile uyumlu olan bu hareket, gece geç saatlerde hedeflediğimiz 5.33 seviyesine kadar devam etti (yeşil 4 numara).

5.33 seviyesinin test edilmesi ardından gelen alımların eşliğinde sabah saatlerinde 5.36 seviyelerine doğru toparlandığını görüyoruz. Teknik bir bakış açısıyla aşağıda 5.33 (yeşil çizgi) yukarda ise 5.55 (kırmızı çizgi) adeta oyun alanın sınır çizgilerini teşkil ediyor. Geçildiği yöne doğru hareketin hızlanmasını bekliyoruz. 

1547710049c08831fb7377f52ca7bc91f3ac9a51a3_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Konut satışları

TÜİK verilerine göre, 2018 genelinde konut satışları 2017’ye nazaran %2.41 azalış kaydetti. İpotekli konut satışları ise aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %79 düştü. Daha basit bir yaklaşımla, Aralık 2017’de 100 satanın Aralık 2018'de 21 sattığını görüyoruz. Faiz hadlerine meydana gelen sert yükseliş, ipotekli konut satışlarını adeta dondurmuş. Ekonomide yaşanan ivme kaybını teyit eden bir veri daha görmüş olduk.

154771004932d0c889ace64f58534e4ce2e87a27e1_3_1200.jpg
Kaynak: TÜİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları