Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 16 Ocak 2019
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 16 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
16 Ocak 2019 - 12:51
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 16 Ocak 2019

May'in tarihi yenilgisi, TCMB faiz kararı, USDTRY için geri çekilme ihtimali.

*Yeni haftanın ilk günü, Türk mali piyasalarında büyük bir volatiliteye sahne olması ardından, dün piyasanın günü yara sararak geçirdiğini söyleyebiliriz.

*Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup konuşmasında, Trump ile oldukça yararlı bir telefon konuşması yaptıklarını belirterek, bunun tarihi nitelikte bir uzlaşma getirdiğini belirtti. Hatırlanacağı üzere, bir önceki gün hiçbir teamüle sığmayan bir tweet atan Trump’ın ertesi gün ekonomik iş birliğini artırmadan söz etmesi ve Sn. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları, bir önceki gün yaşanan değer kayıplarının telafi edilmesine neden oldu.

*Pazartesi günü 5.55 seviyesini bir kez deneyen ve aşamayan USD/TRY kuru, dün Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından jeopolitik risk algısının hafiflemesi ile 5.43 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. BİST 100 endeksi günü bankacılık sektörü önderliğinde yükselişle tamamlarken, endişe edilenin aksine Hazine’nin tahvil ihraçları sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

*İngiltere’nin AB’den çıkışına artık sayılı haftalar kala, Başbakan May’in Brexit paketi, dün akşam İngiltere tarihinde bir başbakanın uğradığı en büyük hezimet ile sonuçlandı. Bundan sonra ne olacağı ise tam bir muamma. Brexit süreci ile ilgili birçok seçenek konuşuluyor. Dilimizin döndüğünce aşağıda izah etmeye çalıştık. 29 Mart 2018 14.00 itibarı ile Birleşik Krallık-AB resmi boşanması öncesinde sterlin cephesinde büyük bir volatilitenin bizleri beklediği unutulmamalıdır. Bu volatilitenin sadece İngiliz poundu ile sınırı kalacağı da beklenmemeli.

*Bugüne döndüğümüzde ise, TCMB’nin yılın ilk ve olağan Para Politikası Toplantısının sonucu KKTC saati ile 13.00’de açıklanacak. Faiz oranlarının sabit bırakılması ve sıkı para politikası duruşunun devamı, ana beklentimizi teşkil ediyor. Toplantı ardından yayımlanacak politika metninde satır aralarında verilecek ileriye dönük sinyalleri takip edeceğiz.

*Dün TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranı, ekonomide ivme kaybını devam ettiğini gösteriyor (bakınız grafik).

*USD/TRY kurunda teknik göstergeler 5.42 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi durumunda kabaca 5.33-5.35 seviyesine kadar geri çekilmeye imkân tanıyor (bakınız grafik). Büyük resimde, yukarıda 5.55 seviyesi üzerinde gecelik kapanış görmeden yükselişten söz etmek şimdilik olanaksız (bakınız grafik).

Brexit

AB ile Başbakan May’in mutabakata vardığı Brexit metni, dün akşam Avam Kamarası’ndan onay alamadı. Sonuç, May adına büyük bir yenilgi oldu. İngiliz Parlamentosu Brexit anlaşmasını 202’ye karşı 432 oy ile reddetti. Tasarının reddedilmesi ardından konuşan ana muhalefet partisi lideri Corbyn, güven oylaması talep ettiklerini açıkladı. Güven oylamasının bu akşam yapılması bekleniyor. Corbyn, oylama öncesi anlaşmanın reddedilmesi durumunda en doğru tercihin erken seçime gidilmesi olduğunu söylemişti. May’in Parlamento'dan güven oyu alamaması durumunda, istifa etmek zorunda kalabileceğini düşünüyoruz. May’in liderliğindeki Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda partisi Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) dışardan desteğini ile Avam kamarasında çoğunluğu sağlıyor. DUP, Brexit tasarısının kabul edilmediği takdirde May’i dışardan desteklemeye devam edeceklerini açıklaması, şimdilik güven oylamasının sorunsuz aşılacağına işaret ediyor.

May’in kısa vadede bir B plan hazırlayacağını ve istifa etmeyeceğini düşünüyoruz. İngiltere Parlamentosu AB’den anlaşma olmadan ayrılma fikrine sıcak bakmadığı da not edilmelidir. AB’ye müzakereleri uzatmak için başvurulması öncelikli seçenek olarak duruyor. Yeni bir referandum konusu da sıklıkla gündeme gelse de, referandumda hangi sorunun sorulacağı da şimdilik yeni tartışma konusu oldu.

Hülasa, İngiltere’nin AB’den ayrılacağı 29 Mart tarihine kadar büyük bir volatiliteye hazır olmak gerekiyor. Sterlinde macera aramamak gerekiyor, keza her geçen gün biraz daha biriken enerji büyük bir depremin (her iki yöne) habercisi olabilir.

Kısa vadede, Brexit öncesi dip ile sonrası tepe arasındaki %50 Fibonacci düzeltmesi seviyesi, kabaca 1.29’a denk geliyor. 1.29 üzerinde gecelik kapanış görmeden heyecanlanmayacağız.

15476233464a8e1df089605c65a4c6aed36544ae35_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

USD/TRY

Günlük grafiklerde, teknik göstergeler, USD/TRY kurunda gerilemeye imkân tanıyor. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, yeşil renkli yükselen trend çizgisi korunmaya devam ederken, mavi renkli kesik çizgi ara bir yükseliş trendine işaret ediyor. Bugün itibarı ile mavi çizginin geçtiği seviye (3 numara) kabaca 5.42 seviyesine tekabül ediyor. Aşağı yönlü geçilmesi durumunda, yeşil 4 numaralı bölge olan  5.33-5.35 bandına kadar geri çekilme görebileceğimizi düşünüyoruz. Güç göstergelerinden gerek RSI gerekse de yavaş Stokastik sat sinyali üretti.
 
1547623347a983f0b0cef1617f7eb89cdc877bdd33_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

TÜİK - İşsizlik oranı

Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ekim ayında %11.5 ile 2017 Şubat ayından bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Tarım dışı işsizlik oranı %13.5, genç nüfustaki işsizlik oranı ise %22.3 oldu. İstihdam raporu ekonomideki daralmayı yansıtan diğer veriler ile uyum arz ediyor.

154762334711438ee389262aad85cdf1a8dd7c2775_3_1200.jpg
Kaynak: TÜİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Yüksekbaş Gıda münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
ICY SU münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları