Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 14 Ocak 2019

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 14 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
14 Ocak 2019 - 11:54
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 14 Ocak 2019

Trump: Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye'yi ekonomik yönden mahvederiz!

*Hani derler ya sabah sabah “ya sabır” diye. Haftanın ilk gününe öyle bir derin nefes çekerek başlıyoruz.

*ABD Başkanı Trump, Twitter hesabı üzerinde hiçbir teamüle, devlet adamlığına ve de diplomasinin etik ilkelerine bağlı kalmadan yine nevi şahsına münhasır bir çıkış yaptı: “Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız.” dedi. Akabinde attığı ikinci tweet ile durumu kısmen toparlamaya çalıştı: “Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum.”

*Gece geç saatlerde gelen Trump’ın tweetine, Cumhurbaşkanı Sözcüsü Sn. Kalın’dan cevap gecikmedi: “Suriye Kürtleri ile teröristleri aynı kefeye koymak büyük bir hatadır. Türkiye teröristlere karşı savaşmaya ve aynı zamanda Suriyeli Kürtler ve diğer Suriyelileri korumaya devam edecektir.” dedi.

*Hâliyle, sağı solu belli olmayan Trump’ın özellkle “ekonomik olarak mahvederiz” ibaresinin piyasa nezdinde huzursuzluk yaratma ihtimalini göz ardı etmiyoruz.

*Bültenimizi, ABD Başkanı Trump ile açmayı planlamamıştık. Yarın İngiltere’de önemli bir viraj alınacak. Uzun süredir tartışılan, hatta ertelenen Brexit tasarısı, yarın Parlamento’da oylanacak. Başbakan May, Brexit’in reddinin demokrasi açısından felaket sonuçlar doğurabileceğini vurgulasa da, Parlamento’da Avam kamarasında devam eden muhalefete paralel, May’in işinin pek de kolay olmayacağını düşünüyoruz. Sterlin cephesinde biriken enerji, her iki yana da patlama (flash crash) yaratabilecek potansiyele sahip! (bakınız grafikler).

-Yeni gün başlangıcında, Japon piyasaları tatil nedeniyle kapalı konumda. Asya endeksleri haftayı satıcılı bir seyir ile karşılarken, Pasifiğin diğer uzunda ABD vadeli endeksleri de kayıpla işlem görüyor. ABD-Çin arasında ticaret görüşmelerinin detayı bekleniyor.

*Dışarda bugün Trump, yarın Brexit metni derken, içerde gözler çarşamba günü sonuçlanacak TCMB’nin olağan ve yılın ilk PPK toplantısına çevrildi. TCMB’den herhangi bir adım beklemiyoruz. Sıkı para politikasının devamı niteliğinde bir açıklamanın da toplantı ardından yayımlanacak politika metninde yerini almaya devam edeceğini düşünüyoruz.

*Mevcut gelişmeler ışığında, USD/TRY kurunda zaten yukarı yönlü olan beklentimiz kuvvetlenmeye başladığını söylememiz gerekiyor. Suriye sınırında asker sevkiyatın tamamlandığı yönde haber akışı, öte yandan Trump’ın teamüllere uymayan çıkışı, gerek ABD-Türkiye ilişkilerinde var olan fikir ayrılıkları teyit eder, gerekse de jeopolitik risk algısını tırmandırır düzeyde. Bu minvalde, TL üzerinde var olan baskının daha da artabileceğini öngörüyoruz. Teknik manada, bir önceki zirve olan 5.5470’in üzerinde olası bir kapanış, yukarı yönlü isteğin artmasına neden olacaktır (bakınız grafikler).

*Bugün veri takviminde, içeride sanayi üretimi, dışarıda FED Başkanı Powell'in konuşması izlenecek. Öte yandan, ABD ekonomisinin ivme kaybettiğine ilişkin kaygıların gölgesinde 4Ç dönemi şirket karları da açıklanmaya başlıyor. Bugün Citi ile başlayacak banka bilançoları hafta içinde devam edecek.

USD/TRY

ABD-Türkiye ilişkilerinde var olan fikir ayrılıklarını ortaya koyan Trump’ın dün akşamki çıkışı ardından yeniden artan soru işaretleri ve jeopolitik riskler, USD/TRY kurunda sabah saatlerinde bir kez daha 5.55’li seviyelere varan bir yükselişin yaşanmasına neden oldu. Teknik manada, 5.5470 üzerinde yaşanacak olası bir gecelik kapanış, alıcıların direksiyonun başına geçmesine neden olacaktır. Böyle bir durumda, haftalık grafikler (ikinci grafik) yukarda 5.88 seviyesinin test edilebileceğine işaret ediyor.

Neye dikkat edelim? 5.55 üzerinde gecelik kapanış görmeden yükselişin başlamayacağına, 5.47 altında kapanış durumda, formasyonun bozulacağına.

15474511348e144e2fe47ff1ace5cfc0bc3e91da24_1_1200.jpg
1547451135f7b8a31dfb63b856859f4d0f9d992f94_2_1200.jpg
Kaynak: Reuters

Sterlin Dikkat!

İngiltere’de kader haftası. Brexit metni yarın Avam kamarasının onayına sunulacak. Sunday Express’e yazı yazan Başbakan May, Brexit’in reddinin demokrasi açısından felaket sonuçlar doğurabileceğini vurguladı. Sterlin cephesinde biriken enerji, her iki yana da patlama (flash crash) yaratabilecek potansiyele sahip!

Teknik manada, haftalık grafiklerden bakarsak, Brexit sonrası düşüş ardından (1.14) test edilen zirve (1.44) hareketinin %50 Fibonacci düzeltmesi 1.29 seviyesine denk geliyor. Tasarının Parlamentodan geçmesi durumunda, 1.29’un üzerinde hareket ivmelenerek devam edebilir. Öte yandan, 1.29 seviyesinin altında ise yeniden 1.24 seviyelerin kolaylıkla test edilebileceğini düşünüyoruz. “Event risk” nedeniyle, sterlin kısa pozisyonumuzdan çıktık. Kenardan izlemeyi tercih ediyoruz.

1547451135b22c29ec56a40fc84dd7eaed1ab7fbd0_3_1200.jpg
Kaynak: Reuters

GBP/TRY cephesinde de, yukardaki ana senaryoya bağlı kalmak koşulu ile, 7.13 seviyesinin üzerinde yukarda 7.62 aşağıda ise 6.63 seviyesini takip edeceğiz

1547451135f60df2af84f923951279c102b25bec4e_4_1200.jpg
Kaynak: Reuters

TCMB - Kasım ayı ödemeler dengesi istatistikleri.

Bir bakış açısı ile ekonomideki dengelenmenin izlerini, diğer bakış açısı ile ekonomideki durgunluğun yansımasını gördük.

TCMB verilerine göre, cari işlemler dengesi kasım ayında 986 milyon dolar fazla verdi. Cari işlemler dengesi, bu veri ile üst üste dördüncü ayda da fazla verirken, yıllıklandırılmış cari işlemler dengesi 33.9 milyar dolara geriledi.

2018 Ocak-Kasım döneminde, birikimli cari açık rakamı 26.2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, geçen senenin aynı döneminde söz konusu rakam 39.6 milyar dolar idi. Bunun da sebebini, ekonomide yaşanan durgunluğa ve iç talepteki azalmaya paralel, ithalat belirgin bir ivme kaybederken, ihracat ise kur etkisi ile yükselmesine bağlıyoruz.

Türkiye’nin yanlış büyüme stratejisinin bir sonucu olan cari işlemler dengesinde yıllardır var olan açığın, her ne kadar ilk etapta fazla vermesi olumlu gibi görünse de, ekonomide var olan ivme kaybının açık bir şekilde devam ettiğini de not etmek gerekiyor.

1547451135176b16d3fdc2348426f469bd38af1f0e_5_1200.jpgKaynak: TCMB

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x