Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 11 Ekim 2018
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 11 Ekim 2018

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
11 Ekim 2018 - 14:17
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 11 Ekim 2018

*Türk mali piyasaları dün günün her iki yarısında da farklı bir eğilim kaydetti. İçerde, gündemin ana maddeleri, haliyle Rahip Brunson duruşması ve bununla ilişkilendirilen Halk Bankası olmaya devam ediyor.

*Uzun bir süredir, Amerikan - Türk ilişkilerinin gergin seyrettiğini biliyoruz. Vize konusu ile alevlenen, Suriye’de YPG/PYD ile iş birliği ile gerilen, Nato müttefiki Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S400 hava füze sistemi ile farklı bir boyuta geçen, F35 savaş uçaklarının teslimatı, İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmekle ilgili Halkbank’a verilmesi muhtemel ceza ve nihayetinde çelik ve alüminyum ürünlerine getirilen tarife ile iyice gerilen ilişkilerin nereye evrilebileceğinin bir göstergesi olarak, tüm piyasalar (buz dağının görünün kısmı olan) evanjelik Papaz Brunson duruşmasını takip ediyor.

*Dün, Rahip davasından gelecek olumlu beklentilerin ışığında USD/TRY kuru TCMB toplantısı ardından test ettiği 6.01 seviyesine varan bir düşüş sergiledi. Bu bağlamda, Halkbank’a verilmesi beklenen ceza miktarının da, ilişkilerin yumuşaması durumunda tolere edilebilir seviyede olacağı beklentisi ile benzer bir  şekilde gün içinde Halkbank hisseleri %6 civarında değer kazandı.

*Lakin günün ikinci yarısında veya kapanışına doğru, Türk mali piyasalarında havanın yurtdışı kaynaklı faktörler ile değiştiğine şahit olduk. Rahip Brunson ve Halkbank iyimserliği ile 6.01’li seviyelere kadar gerileyen USD/TL kuru, piyasa kapanışı ardından 6.06’lı seviyelere yükseldi. BIST100 endeksi günü %2.4 oranında düşüşle tamamlarken, uzun vadeli faizler hafif çapta gerilerken, kısa vadeli tahvil faizleri ise yükseldi.

*Elbette, olumlu havayı sekteye uğratan gelişmenin arkasında somut bir neden bulamasak da, dünya borsaları, sebebi somut bir şekilde bilinmeyen bir satış dalgasına maruz kaldığını not etmek gerekiyor.

.Akşam saatlerinde başlayan ve kapanışa kadar devam eden satış dalgası ardından, ABD borsalarında geceyi %3-4 aralığında düşüşle tamamladı.

*Uzun bir zamandır kesintisiz bir şekilde yükselen ABD borsa endekslerinde yaşanan %3’lü oranlarda değer kaybı, beraberinde soru işaretleri de getirdi. S&P500 endeksi şubat ayında bu yana en sert satış baskısına sahne olurken, piyasaların tansiyonun ölçen korku endeksi ise (VIX) %22 seviyelerine yükseldi.

*ABD hisse senedi piyasalarında yaşanan bu denli sert satış baskısının arkasını dolduracak bir haber göremiyoruz. Lakin, S&P500 endeksinde gelinen seviyeleri teknik manada takip etmek gerekiyor (bakınız grafik).

*İçerde satır başları yoğun görünüyor. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devri için MHP’nin de desteği ile gerekli düzenlemenin kısa süre içerisinde yapılacağını açıkladı.

*Makro cephede ise, bugün TCMB tarafından açıklanacak ağustos ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri ile haftalık para ve banka istatistiklerini takip edeceğiz. Kurun etkisi ile cari işlemler açığının uzun bir sürenin ardından ilk kez aylık bazda artıya geçeceğini bekliyoruz.

*Yurtdışı cephede ise, ABD’de günün ikinci yarısında açıklanacak TÜFE enflasyon verisi önem arz edecektir.

*USD/TRY kurunda, TCMB toplantısı ardından test edilen 6.01 ve geçen hafta test edilen 5.91 seviyelerini bir kenara not etmek gerekiyor. ABD-Türkiye ilişkilerinde yaşanacak olası olumlu yönde bir ilerleme, teknik bir seviye olan 5.70'e varan bir düzeltmenin önünü açabileceğini göz ardı etmiyoruz.

ABD gösterge borsası S&P500

Sebebi henüz tam olarak bilinmese de, piyasaların klavuz olarak takip ettiği S&P500 endeksi, dün akşam %3.3 oranında düşüş kaydetti. Yılbaşında bu yana teknik olarak 200 günlük ortalamaların üzerinde kalan ve yükselen endeksin, 200 günlük ortalamaların altına sarkması, piyasalarda daha geniş çaplı bir satış baskısı hatta bir miktar da panik havası yaratabilir.
 

15392398701e3fb872937e24a1c4c619c3679f6b6c_1.jpg

Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe güncel döviz kurları! İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...
4 Haziran 2020 Perşembe altın ne kadar oldu? İşte detaylar...