Reklam
  • Reklam
İktisatbank’tan Günlük Piyasa Analizi - 10 Ocak 2019
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 10 Ocak 2019

Kıbrıs ekonomisi için döviz kurunda yaşanan gelişmeler büyük önem taşıyor. Peki, yeni beklentiler neler ve ekonomi gündeminde neler var? İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu yorumladı...

Reklam
10 Ocak 2019 - 10:23
Reklam

İktisatbank'tan Günlük Piyasa Analizi - 10 Ocak 2019

Dışarda risk iştahı artarken, içerde ise gündem mali disiplin ve ABD ile yaşanacak olası anlaşmazlık.

*Küresel mali piyasalarda son günlerde yaşanan iyimser havayı tipik de olsa her yıl yaşanan ocak etkisi olarak yorumluyoruz. Genellikle, piyasa oyuncuları, yılın başında, risk almaktan çekinmez. Ne de olsa, hata yapılsa dahi bunu telafi etmek için önlerinde büyük bir süre bulunuyor.

*Bu bağlamda, Çin ile ABD’li yetkililerin ticaret savaşlarını bitirme yönünde gerçekleştirdikleri görüşmeler, küresel piyasalarda büyük bir mutluluk ile karşılık buldu. Öyle ki, Noel tatiline 2.346 puan dibi ile giren ABD borsası S&P500, 9 günde %10,6 değer kazanarak 2.584 puan seviyesine yükseldi. Varil fiyatı 50 doların altında inen Brent cinsi petrolün varil fiyatı, yeniden 60 dolara yükseldi.

*Küresel mali piyasalarda yaşanan olumlu havaya paralel içerde ise ciddi bir ayrışma görülüyor. Borsa cephesinde Bankacılık endeksi günü düşüşle tamamlarken, Sanayi endeksi değer kazandı. Bunu neticesinde, BIST100 ana endeksin günü %0.5 yükselişle tamamlasa da, aynı havanın döviz ve faiz piyasalarında solunmadığı bir gerçek!

*ABD ile Suriye ekseninde patlak vermesine yüksek ihtimal verilen yeni bir belirsizlik bir tarafta, seçim öncesinde bütçe disiplinini daha da bozulacağı endişesi diğer tarafta hissediliyor. Dün güne 5.44 seviyesinden başlayan USD/TRY kuru, günün ikinci yarısında 5.54 seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. Küresel arenada doların değer kaybettiği bir günde, EUR ve GBP’nin değer kazancı ile EUR/TRY kuru 6.32’ye yükselirken, Sterlin ise psikolojik 7 seviyesini aştı.

*Günün son işlem saatinde ise piyasalarda sert bir dalgalanma dikkat çekti. Gün boyu 1.1450 seviyelerinde işlem gören EUR/USD paritesi, aniden 1.1550 seviyesine doğru sert bir atak yaparken, USD/TRY kuru da bir ara 5.45'li seviyelere varan bir düşüş sergilese de, kalıcılık anlamında bunda başarılı olamadı. ABD ile Çin arasında devam eden görüşme trafiğinden sızan haberlerin piyasada volatilite yarattığını not etmek gerekiyor.

*Gece geç saatlerde açıklanan FED’in bir önceli toplantısına yönelik tutanaklar ise, birçok üyenin yeni bir faiz artırım kararı öncesi sabırlı olunması gerektiğini ortaya koydu. Yukarda da değindiğimiz üzere, gerek FED’in son dönemde gelişen piyasa reaksiyonuna istinaden duruşunu daha bir güvercine çekmesi, gerekse de ticaret savaşlarından beklenen iyimser haberler, ABD dolarının küresel bazda değer yitirmesine neden oluyor.

*Türk lirasının oldukça dalgalı ama sepet bazında değer kaybeden seyrinin devam etmesine imkân tanıyoruz. Seçim öncesinde beklenen ekonomiyi destekleme ve her demokratik hükûmet modelinde olduğu üzere seçim yatırımları, piyasalar cephesine dikkatle takip ediliyor. Keza, seçmen hükûmetten destek beklerkenyabancı yatırımcı ise söz verildiği üzere sıkı para politikası ve bütçede kemer sıkma adımları görmek istiyor. Bir biri ile çelişecek bu davranış, ister istemez piyasa nezdinde reaksiyon ile karşılık bulabileceğini öngörüyoruz.

*Son günlerde üzerinde çok tartışılan TCMB’den Hazine’ye aktarılacak kâr rakamının 35 milyar TL olacağını duyuran Sn. Bakan Albayrak, KOBİ’ler için de yeni bir kredi paketinin açıklanacağını müjdeledi.

*Özetlemek gerekirse, piyasaların ana temasını, yurtdışı piyasalarda ABD ile Çin arasında küresel büyümeyi tehdit eden ticaret savaşlarından bir uzlaşma çıkacağı, FED’in ise 2019 yılında ayağını gazdan çekeceği beklentisi; içerde ise mali disiplinin seçim öncesinde gevşetileceği endişesi ve ABD ile yeniden yaşanması olası fikir ayrılıkları oluşturuyor.

*USD/TRY kurunda seçime kadar yükseliş yaşanabileceği beklentisini korumaya devam ediyoruz.

*Bugünün veri takviminde önemli bir başlık göremedik. Yarın ise Türkiye’de açıklanacak cari işlemler dengesi, TCMB beklenti anketi, İngiltere sanayi üretimi ve ABD enflasyon rakamları takip edilecek.

GBP/USD

GBP/USD paritesinde 1.28 seviyesinden kısa pozisyondayız (3 numara). Başbakan May’in AB ile kasım ayında vardığı Brexit anlaşması, İngiltere Parlamentosunda 15 Ocak’ta oylanacak. Ana senaryomuz, İngiltere’nin 29 Mart 2019 tarihinde 14.00 itibarı ile AB’den herhangi bir anlaşma olmadan boşanacağı yönünde. Volatilitenin yüksek seyredeceğine imkân tanıyoruz. Bugün itibarı ile kısa pozisyonun stop loss (zarar kes) seviyesi 1.2850’de. Aşağıda ise 1.24’lü seviyeleri hedefliyoruz.

1547103434988ce58742bd82b032ca007824c112fb_1_1200.jpg
Kaynak: Reuters

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Bankası münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Türk Bankası münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları