Reklam
  • Reklam
Hangi banka ilk kez XRP’yi kullanmaya başlayacak?..

Hangi banka ilk kez XRP'yi kullanmaya başlayacak?..

Kripto paralarda son durum...

Reklam
14 Ocak 2019 - 16:28 - Güncelleme: 15 Ocak 2019 - 09:21
Reklam

Hangi banka ilk kez XRP'yi kullanmaya başlayacak?

XRP, küresel bankacılık sektöründeki başarısıyla göz doldurmaya devam ediyor. Öyle ki Londra merkezli Euro Exim Bank, yılın ilk çeyreği sonlanmadan sınır ötesi ödemelerde XRP’yi ve Ripple’ın xRapid yazılımını kullanmaya başlayacağını duyurdu.

Euro Exim Bank’in üst düzey yetkilisi Graham Bright, Ripple ağının ve XRP’nin kullanımıyla, 80’den fazla ülkede bankalar arası transferlerin bir hayli kolaylaşacağını belirtti:

"Blockchain teknolojisinin bankacılık sektörüne nasıl bir katkı sağlayacağı küresel piyasalarda birçok defa tartışıldı. Şu anda, 80’i aşkın ülkedeki müşterilerimiz için bir ödemeler platformu oluşturarak sınır ötesi ödemeleri daha kolay hale getirmeyi planlıyoruz."

Ripple Labs’in Küresel Stratejik Hesap Başkanı Marcus Treacher, xRapid sayesinde bankaların sınır ötesi transferleri anında gerçekleştirebileceğini böylece kur farkı nedeniyle ortaya çıkabilecek risklerin ortadan kalktığını belirtti:

"XRP sayesinde fonlarınızı yabancı hesaplarda değil de kendi kontrolünüz, güvenliğiniz altında saklayabiliyorsunuz. Yapısal olarak çok daha iyi bir seçenek. Örneğin, hesabınızdaki Brezilya realini hedef banka hesabına iki dakika içerisinde euro olarak transfer edebilirsiniz."

Şu anda, SWIFT ağında işlem gerçekleştirmek için gönderici banka parayı muhabir bankasına, muhabir banka da parayı alıcı bankanın muhabir bankasına göndermek zorunda. SWIFT ağında para transferi gerçekleştirmek görüldüğü üzere oldukça yorucu ve masraflı. Treacher, peso dolar karşısında bu denli dalgalanırken SWIFT ağında işlem gerçekleştirmenin oldukça riskli olduğunu belirtti.

XRP sayesinde sınır ötesi ödemelerdeki gereksiz aracılar ortadan kalkıyor. İşlemler şöyle gerçekleştiriliyor:

*Gönderici banka iş birliği kurduğu kripto para borsasından XRP satın alır,

*XRP’’ler birkaç saniye içerisinde hedef banka hesabına gönderilir ve

*Yeniden itibari para birimine dönüştürülür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Bu hafta borsa ve dolar kazandırdı, altın ve euro kaybettirdi! İşte detaylar...
Bu hafta borsa ve dolar kazandırdı, altın ve euro kaybettirdi!...