Reklam
  • Reklam
Ethereum ağında bölünme gerçekleşti!..

Ethereum ağında bölünme gerçekleşti!..

Kripto paralarda son durum...

Reklam
18 Ocak 2019 - 09:58 - Güncelleme: 19 Ocak 2019 - 18:00
Reklam

Ethereum ağında bölünme gerçekleşti!

Ethereum, geçtiğimiz günlerde Constantinople yükseltmesinde başarısız olmuştu. Ethereum geliştiricileri son dakikada Constantinople’ı ertelemeye çalışsa da çok sayıda madenci geliştiricileri dikkate almadı. Dolayısıyla, Ethereum madenciliğinde “paralel bir evren” oluştu. Yani kripto para diliyle “chain bölünmesi” gerçekleşti ve bazı madenciler ağın çoğunluğunun fikir birliği olmadan gayri resmi Constantinople chainini kazmaya başladı.

Erteleme kararı bazı yeni eklenen kodlarda bugların bulunması üzerine alınmıştı. Ancak, madencilerin birçoğunun "isyankar" damarı tuttu ve geliştiriciler dikkate alınmadı. Fork takipçisi Ethdevops.io’ya göre, en az 10TH/s değerinde madencilik gücüyle Constantinople chaini kazılıyor. Aynı zamanda bu miktar Ethereum Classic’teki hashrateten bile daha fazla.

Hatalı kodu ortaya çıkaran ChainSecurity’e göre, bir sözleşmeyi "hatalı" yapmak için bazı önkoşulların sağlanması gerekiyor. Hata esas Blockchain’in hiçbir noktasında bulunmasa da Ethereum’un resmi bloğunda "üzülmektense tedbirli olmak iyidir" imasını taşıyan şu sözler paylaşılıyor:

"ChainSecurity ve TrailOfBits gibi güvenlik araştırmacıları tüm Blockchain’de analizler yaptı ve yapıyor. Hâlâ geçerli olan bir hataya hiçbir durumda denk gelmediler. Yine de bazı kontratların bundan etkilenmiş olma ihtimali var."

Tahmin edeceğiniz üzere, bu kadar büyük bir merkezsiz ağda herkese zamanında ağ yükseltmesi yaptırmak mümkün değil. Herhangi bir Bitcoin node haritasına baktığınızda, ağda herhangi bir anda aktif birbirinden farklı sürümler görürsünüz. Sözün özü, şu anda bildiğimiz kadarıyla madencilik nodelarının bir kısmı Constantinople forku etkinleşmiş gibi kazım yapıyor ve bu süreçte Ethereum madencilik ödülü almıyor. Bu sürecin Ethereum’u nereye götüreceği ise muamma. Yakın zamanda Ethereum camiasında büyük tartışmalar dönebilir ve işler yolunda gitmezse Ethereum fiyatı düşüşe geçebilir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Creditwest Bank Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Bu hafta borsa ve dolar kazandırdı, altın ve euro kaybettirdi! İşte detaylar...
Bu hafta borsa ve dolar kazandırdı, altın ve euro kaybettirdi!...