Reklam
  • Reklam
Ercan Havalimanı’nın ilk 6 aylık verilerine göre yolcu...
Reklam

Ercan Havalimanı'nın ilk 6 aylık verilerine göre yolcu sayısında düşüş var!

Bilet fiyatları arttı, yolcu sayısı düştü. Ercan Havalimanı için kayıtlara geçen 6 aylık rapor, hızlıca gerçek anlamda tedbir alınması gerektiğini söylüyor.

Reklam
16 Temmuz 2019 - 11:56
Reklam

Türkiye'de bir süredir devam eden ekonomik darboğaz, KKTC'ye de direkt yansıyor. 

Önce öğrenci velilerini ve öğrencileri etkiledi, üniversite naklini yapanlar oldu. Yeni tercihlerde üniverse kontenjanları boş kaldı. 

Üniversite sayısı artmasına rağmen, öğrenci sayısı azaldı geçen sene. 

Ardından ateş pahası olan uçak bilet fiyatları KKTC'ye seyahatin önüne geçti. İstanbul-Ercan tek yön geliş bileti, Avrupa gidiş dönüşün de üzerine çıkınca, seyahatlere yansıması gösterdi kendini. 

Örneğin bu sene yeni ve dev oteller hizmete girdi, fakat turist sayısındaki artış beklenenin çok altında. 

Benzer durum Ercan Havalimanı için de kayıtlara geçti. 

KKTC’nin faal tek havalimanı Ercan, tavsiyeli hava sahasıyla birlikte bu yılın ilk altı ayında 13 bin 102 inen ve kalkan uçak yanında transit geçen 103 bin 187 uçağa da hizmet verdi. Ercan’a inen ve kalkan uçaklarla 1 milyon 851 bin 969 yolcu yanında, 1 milyon 35 bin 108 kilogram da kargo taşındı. 

Bu yılın altı ayındaki veriler, 2018’in ilk altı ayıyla kıyaslandığında, rakamlar, transit geçen uçaklarda yüzde 4 artış, iniş ve kalkışlarda yüzde 1, yolcularda yüzde 6 ve kargoda da yüzde 18 düşüşü gösteriyor.

Sivil Havacılık Dairesi’nde görev yapan havacı-yazar İzzet Derkan’ın yayımladığı makalede yer alan verilere göre, Ercan Havalimanı’ndaki yolcu ve kargo düşüklüğünün nedeni, yeni havalimanı lokasyonu değişikliği, bilet fiyatları ve Türkiye’deki yeni kargo ve ücret yasası düzenlemeleri... 

Ercan Havalimanı, 2018’in ilk altı ayında ise 99 bin 580 transit uçağa, 13 bin 102 inen ve kalkan uçağa, 1 milyon 851 bin 969 yolcuya ve 1 milyon 35 bin 109 kg kargoya hizmet verdi.
Türkiye’de bu yılın ilk altı ayındaki veriler 94 milyon 812 bin 482 yolcu, 94 bin 908 uçak, 1 milyon 532 bin 360 ton yük ve iç hatlarda 403 bin 396 inen ve kalkan uçak olarak kayıtlara geçti.

Tablo bu... 

Eğer vaadlerin ötesine geçip, gerçek anlamda bir tedbir alınmazsa, yıl sonu raporları daha da olumsuz neticelenebilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Voyager Kıbrıs Ltd.Merit Crystal Cove Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Voyager Kıbrıs Ltd.Merit Crystal Cove Hotel münhal duyurusu -...
 Kaya Artemis Otel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kaya Artemis Otel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları