Reklam
  • Reklam
Doğru CV ile hayatınızı değiştirin!

Doğru CV ile hayatınızı değiştirin!

Herkes iş ilanlarına CV ile hızlıca başvuruyor. Peki CV'niz ne kadar doğru hazırlanmış? İşte size doğru CV konusunda kritik öneriler.

Reklam
20 Eylül 2019 - 04:00 - Güncelleme: 20 Eylül 2019 - 04:08
Reklam

İş, staj, program vb. başvurularda ilk aranılan şey kendi özgeçmişimizin anlatıldığı CV. Ancak çoğu kişi etkili CV hazırlamayı bilmemekle beraber başvurularına red cevabı gelince sorunun nerde olduğunu, kendisinde neyin eksik olduğunu irdelemeye başlar. Ancak sorun çoğu zaman, eksiklikten kaynaklanmamaktadır. Önemli olan, elinizdeki bilgileri o kağıdın üzerine hem görsellik olarak hem kurduğunuz cümleler itibariyle en etkili şekilde nasıl ifade edeceğinizdir. Bunu yaptığınız taktirde kendi CV’nize baktığınızda daha özgüvenli yaklaşabileceksiniz!

Peki böyle bir CV hazırlamanın püf noktaları nelerdir? İş verenlerin dikkatini ne çeker ve neye göre karar verirler? En etkili taktiklerle CV’nizin işverenlerin dikkatini çekmesini nasıl sağlarsınız? Eğer siz de benzer dertlerden muzdaripseniz ya da henüz CV dahi hazırlamadıysanız işte en önemli detaylar!

6 Saniyede Dikkat Çekmeye Çalışın Ama Profil Fotoğrafınızla Değil

The Ladders’in ‘göz takibi’ olarak adlandırılan araştırmasına göre işverenler profillere yalnızca birkaç saniye bakarak karar verebiliyor ve bu göz hareketleri ile alakalı. Göz takibi göz hareketinin teknolojik olarak gelişmiş değerlendirmesi anlamına geliyor. Çalışma işverenlerin online aday profillerini incelerken tutumunu gösteriyor.

Çalışmaya göre, işverenler bireysel özgeçmişlere sadece 6 saniye göz gezdiriyorlar.  İşverenler, asıl dikkat ettikleri eğitim, pozisyon gibi anahtar noktaları daha hızlı görüntüleyebildiklerinde özgeçmişleri daha hızlı algılıyor. Linkedin’in gözle izlemeye dayalı ‘’sıcaklık haritaları’’, farklı işverenlerin farklı profil özgeçmişlerde aynı noktalara baktığını gösteriyor ancak etkileme oranınız tamamı ile özgeçmişinizin düzenli yazılmış olmasına bağlı.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise işverenlerin dikkatini dağıtmamak. Nitekim CV’lerde özgeçmişlerle alakası olmayan her şey, iş verenlerin dikkatini dağıtarak profillere yoğunlaşmasını zorlaştırıyor. Bu dikkat dağılmaları iş verenin karar verme ve analitik düşünme yeteneğini engelleyerek deneyim ve beceri gibi yararlı aday bilgilerinin değerini eksiltiyor. Ayrıca dikkatleri dağılması sebebiyle zamanlarının ortalama %19’unu eğitim, pozisyon gibi anahtar konumundaki aday bilgileri yerine profil fotoğraflarına takılarak geçiriyorlar. Yani maalesef profil fotoğrafınız CV’niz okunurken dikkat dağıtmaktan başka pek de bir işe yaramıyor.

Özgeçmişinizi Güncel Tutun

Araştırmaya göre güncel CV’ler güncel olmayan CV’lere göre %60 daha etkili.

Araştırmanın gösterdiği başka bir sonuç ise şu: Aslında işverenler zamanlarının %80’inde CV’lerin yalnızca belli noktalarına göz gezdiriyor. Bu durumda sayfalarca CV yazmak bir bakıma gereksiz olup yine dikkat dağıtıcı bir etken olabilir. Eğer işverenin nerelere dikkat ettiğini merak ediyor ve hangi bilgilerinizin üzerinde yoğunlaşmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız şunlara dikkat edin:

·         İsminiz

·         Varsa şu an çalıştığınız şirket,

·         Varsa önceden çalıştığınız şirket,

·         Önceden çalıştığınız şirketteki pozisyona başlama ve bitiş tarihi

·         Şu an çalıştığınız şirketteki pozisyona başlama ve bitiş tarihi

·         Eğitim bilgileriniz

 

Yani özgeçmiş konusunda profesyonel düşünün. Eğer tasarımcı iseniz yaratıcı CV’ler de hazırlayabilirsiniz, ancak değilseniz açık ve sade olmasına dikkat edin. Sırf işvereni etkilemek için çok nadir yaptığınız hatta belki hiç yapmadığınız hobilerle CV’nizi doldurmayın, zira kalabalık yapmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

 

Araştırmaya göre;

Örnek CV’ler yukarıda verildiği gibi 2 farklı çeşit olarak değerlendirilmiş. Sağdakinde profil resmi olduğundan işveren vaktinin çoğunu profil resmi üzerinde geçirip CV’deki birçok detayı inceleyememiş. Soldakinde ise profil resmi gibi dikkat dağıtıcı bir etken olmadığından işveren odaklanacağı noktalara kolayca göz atabilmiş. Aslında CV hazırlamanın özgeçmişten ziyade sunumla da ne kadar alakalı olduğunu gösteriyor bu araştırma. Belki de sağ taraftaki profil çok daha başarılı işlere imza atmışken sunumu iyi olmadığından kendini yeterince ortaya koyamamış.

Uzun lafın kısası, her ne kadar ben profil fotoğrafı koyun veya koymayın demesem de, yapılan bu araştırmaya göre CV’nizin içerdiği her şeyin açık ve sade olması, kendinizi kompleks cümlelerden ziyade kısa ama öz cümlelerle ifade etmeniz önemli. Unutmayın, sizin asıl etkileyeceğiniz ve etkilemenizin beklendiği özellikleriniz eğitiminiz ve tecrübenizdir, ne dış görüşünüz ne de hobileriniz…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PGC Development Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
PGC Development Ltd. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Akay Optik münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Akay Optik münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları