Reklam
  • Reklam
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan bayram mesajı! İşte...
Reklam

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan bayram mesajı! İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı sosyal medya hesabı'ndan bayram mesajı yayımladı.

Reklam
23 Mayıs 2020 - 11:50 - Güncelleme: 23 Mayıs 2020 - 19:51
Reklam

Değerli yurttaşlarım,

Mübarek Ramazan ayının ardından ulaştığımız bayramı, hep birlikte sevgi ve dayanışma içerisinde en yoğun duygularla karşılıyoruz.

Virüs salgını ile mücadelede sizlerin büyük çoğunlukla sorumlu ve tedbirli davranışları sayesinde iyi bir noktaya geldik.

Ancak yine de tedbiri elden bırakmadan, geçmiş yıllardan farklı olarak bu bayramda el sıkışıp, sarılıp kucaklaşamayacak, sevgimizi sözlerimiz ve gözlerimizle paylaşacağız.

Sürecin en başından beri virüs tehdidi ile panik yapmadan ama tedbiri de elden bırakmadan mücadele etmemiz gerektiğini sıklıkla vurguladım.

Karamsarlığa yenilmeden ama gerçekleri de görmezden gelmeden, akıl ve bilim ışığında hareket etmenin ne derece hayati olduğunu hep beraber yaşadık.

 

 

Doktorlarımız, hemşirelerimiz, eczacılarımız ve tüm sağlık çalışanlarımızın takdiri hak eden özverili çalışmaları ve siz değerli halkımızın da sorumlu davranması çok şükür ki muhtemel bir yaygınlaşmayı engelledi.

Şimdi geldiğimiz noktada, tedbiri elden bırakmadan salgın döneminin diğer alanlardaki olumsuz yansımalarını ortadan kaldırmaya odaklanmalıyız.

Sevgili kardeşlerim,

Salgınla birlikte tüm dünyadan artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sesleri yükselmeye başladı.

Ancak sadece hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak demek yeterli değil. Bundan sonra neyin nasıl olması gerektiğini çok geniş bir katılım mekanizmasını hayata geçirerek, tartışıp uzlaşarak hayata geçirmeliyiz.

Yeni dönemde, ülkemizde nasıl bir gelecek istediğimizi sadece söylemekle yetinmeden, bu geleceği el birliği ile kurmak için hep beraber çalışmalı, mücadele etmeli ve hedeflerimizi kararlılıkla hayata geçirmeliyiz.

Pandemi sonrası dünya siyasetinin iki farklı yöne evrilebileceği düşünülmektedir.

Ya içe kapanıp otoriterleşmeye ya da yeni dayanışma mekanizmalarının hayata geçeceği daha özgürlükçü bir yola girilecektir.

Önümüzde duran iki seçenekten biri içe kapalı otoriter bir yapı, diğeri ise özgürlüklerin genişleyeceği dayanışmacı seçenektir. Kıbrıs Türk halkının tercihi ve hedefi kuşkusuz ki dayanışmacı ve özgürlükçü yeni bir dönem olmalıdır.

Silahlanma yarışı ve güç dengesi üzerine kurulu dünya düzeninin virüs salgını karşısındaki çaresizliği açıkça görülmüştür.

Eşitlikçi, özgürlükçü ve insan hayatının kutsallığını kabul eden, güç savaşlarını derinleştiren değil, dayanışma anlayışını zenginleştiren yaklaşımların tüm insanlığın ortak ve adil geleceğinin temeli olduğu aşikardır.

Gelecek hem tüm dünyada hem de adamızda bu temel üzerinde yükselecektir.

Değerli yurttaşlarım,

Covid-19 sonrası dönemde, ülkemizde gelir dağılımının daha adil olduğu, yoksulluğun ortadan kalktığı, olabildiğince kendine yeten ve sürdürülebilir bir ekonomik yapı kurmanın yolunu bulmalıyız.

Sınırlı işgücümüzü ve doğal kaynaklarımızı daha iyi kullanmamızı, çevreye daha az zarar vermemizi sağlayacak, örneğin, yerel üretim içerisinde, özellikle katma değeri yüksek, organik ve doğal tarımsal üretimin payını artırmaya odaklanmalıyız.

Küçük aile işletmelerinin yoğun olduğu, çevreye duyarlı, özel ilgi modeline dayalı, turizm gelirlerinin geniş toplum kesimlerine ulaşmasını mümkün hale getirecek yeni bir turizm ekosistemi oluşturmak için sektörü yeniden yapılandırmalıyız.

Yüksek öğretim alanımızı, nitelikli ve günümüz dünyasının her alandaki dönüşümünü dikkate alarak eğitim veren ve ileri teknoloji üretebilecek şekilde dönüştürmek yönünde gerekli adımları atmak için önümüzde bir fırsat bulunmaktadır.

İlk ve ortaöğretim altyapımıza yatırım yaparak, tüm çocuklarımızı iletişim teknolojilerinden etkin bir şekilde yararlandırmanın ne kadar acil bir gereklilik olduğunu da gözlemledik.

Devlet okullarımızda uzaktan eğitimin etkin bir şekilde sürdürülemediğini maalesef hep birlikte yaşayarak gördük.

Öğretmeni, öğrencisi ve tüm hizmetlileri ile eğitim hayatımızın, dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkelerindeki düzeyde mekânsal, teknolojik ve mali olanaklara ulaşması, ancak toplumsal önceliklerle ilgili bakış açısının radikal bir şekilde değiştirilmesiyle söz konusu olabilir.

Temel ihtiyaçları karşılamakta yeterli ve sürdürülebilir bir ekonomik modelin en az üretim kadar önemli olan bir diğer bacağı ise ölçülü, makul ve tutumlu tüketimdir.

Kamusal sağlık ve kamusal eğitim sistemimizi güçlendirmek; bilim ve araştırmada atılım yapmak; sosyal güvenlik sistemimizin kapsam ve niteliğini genişletmek gibi kamu yararına adımlar atabilmemiz için borçlu yaşama alışkanlığından kurtulmamız gerekiyor.

Tasarrufu yaşam biçimimizin bir parçası haline getiremediğimiz sürece, daha büyük sıkıntılarla yüz yüze gelme riski hep önümüzde duracaktır.

Bu riskin ortadan kalkıp tüm bunların mümkün olabilmesi için atılması gereken ilk adımlardan biri, öncelikle toplumsal dayanışma bilincimizin gelişmesidir.

Kıbrıs Türk halkının zor zamanlarda gerçekleştirmeyi başardığı dayanışma anlayışı, yaşam biçimimizin en önemli öğelerinden biri haline dönüşmelidir.

Bu dönüşümün sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarını bir bütünlük içinde, demokratik ve katılımcı süreçlerle, aklın ve bilimin ışığında, özgür düşünce ve hür irade ile kolektif bir anlayışla biçimlendirmeliyiz.

Kıbrıs Türk toplumunun, tüm bunları başarabilecek bilgisi, birikimi ve kültürü vardır. Önemli olan tüm bunları, kişisel ve zümresel çekişmeleri bir kenara bırakarak ortak hedef ve toplumsal çıkarlar zemininde buluşturabilmektir.

Dünyada hak ettiğimiz eşit ve onurlu yeri almak için çözüm mücadelesi ile eş zamanlı bir şekilde, bu topraklarda kök salmak için ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü bir yapı oluşturmak ortak hedefimiz olmalıdır.

Bu hedefe hızlı bir şekilde ulaşmak için de her alanda dönüşümü başlatmalı ve sonuç alana kadar kararlılıkla çalışmaya devam etmeliyiz.

Önümüzdeki günlerde, kendi işgücümüzü ve doğal kaynaklarımızı etkin şekilde kullanarak üretmemizi; daha ölçülü tüketmemizi özendirecek, dayanışmanın önemini ve bilincini artıracak büyük bir dönüşüme odaklanmalıyız.

Daha da önemlisi bunları bir an önce hayata geçirmek için kararlılık göstermeliyiz.

Sevgili kardeşlerim,

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız büyük yangında adamızın ve dünyanın ortak zenginliği olan ormanlarımızdan ciddi bir kısmını kaybettik.

Aralarında yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış anıt zeytin ağaçlarının da olduğu çok değerli orman alanlarını maalesef yitirdik.

Yangına karşı gerek erken uyarı sistemi açısından gerekse havadan müdahale konusunda ne kadar yetersiz olduğumuzu bir kez daha acıyla gözlemledik.

Ülkemizin bu kaybı hepimizi derinden üzerken, diğer yandan da doğal afetlere karşı Kıbrıs’ta dayanışmanın bir ilk örneğinin sergilenmiş olmasından da, buruk da olsa bir memnuniyet duyduk.

Siyasi üstünlük sağlama oyununa hiç prim vermeden, çevremiz için doğru olan neyse o yönde girişim yaparak Türkiye’den gelen helikopterlere ek olarak güney Kıbrıs’tan da katkı talep ettim.

Bunu hükümetimizle istişare ederek, onların da olumlu görüşlerini alarak yaptım.

Bu yardımlaşmanın talebimiz üzerine gerçekleşmiş olması bir tabunun yıkılmasıdır. Benzer durumlarda, aynı davranışın güneyden de sergilenmesi durumunda, bu tabunun ikinci bacağının da yıkıldığını söyleyebileceğiz.

Değerli yurttaşlarım,

Milyarlarca dolarlık silah geliştirme ve silahlanma harcamalarına karşın, dünyanın en güçlü ordularına, en gelişmiş silahlarına sahip olan ülkelerin, bir virüse karşı insanlarını korumakta nasıl çaresiz kaldığını hep beraber gördük.

Çöken sağlık sistemlerini, doktorların yetersiz altyapı nedeniyle, gözyaşları içinde hangi hastaya yaşam hakkı verip hangi hastayı ölüme terk etmek konusunda acı içinde karar vermek zorunda kaldıklarını gördük.

İnsanlığın kaynaklarını silahlanmaya, lükse, gösterişe değil bilime, sağlığa ve eğitime ayırmasının ne kadar büyük önem taşıdığına şahit olduk.

Bu süreçte, savaşlara değil barışa, silahlanmaya değil sağlık sistemlerinin geliştirilmesine ve gelecek nesillerin eğitimine yatırım yapılmasının ne kadar gerekli olduğu ortaya çıktı.

Bu kadar açık bir şekilde ortaya çıkan bu gerçek, tüm dünyanın harcamalarını planlarken, önceliklerini yeniden düşünmesini zorunlu kılmaktadır.

Barış, dayanışma, sosyal adalet, sağlık, eğitim ve çevre bundan böyle en öncelikli konular olarak ele alınmalıdır. Daha güzel bir dünya ancak böyle kurulabilecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramınızı kutlar, hem sizlere hem de sevdiklerinize öncelikle sağlık ve mutluluk, İslam alemi ve tüm insanlığa barış ve huzur dolu bir gelecek dilerim.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SIBA Ithalat Ihracat LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
SIBA Ithalat Ihracat LTD. münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü ihale açtı. İşte detaylar...
Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü ihale açtı. İşte...