• Reklam
BTC hashratei toparlanarak yükselişe geçti!..

BTC hashratei toparlanarak yükselişe geçti!..

Kripto paralarda son durum...

17 Ocak 2019 - 15:24 - Güncelleme: 17 Ocak 2019 - 15:46

BTC hashratei toparlanarak yükselişe geçti!

Bitcoin hashratei son birkaç aydır toparlanma gösterdi. 32 milyon TH/s’e kadar düştükten sonra madenciler ayı sezonunun da etkisiyle sorun yaşamaya başladı. Kripto para piyasası fiyat bazında yükseliş göstermese de madencilerin güveni yeniden yerine gelmiş görünüyor.

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Bitcoin fiyatı 6 bin dolar seviyesinden 3.200 dolara hızla iniş gerçekleştirirken Bitcoin hashratei de fiyatla çakılmıştı. Hashrate, fiyatın dibi görmesinin hemen ardından toparlamaya başladı. Fiyat düşüşünden dolayı madenciler makinelerini çalışır halde tutmak adına zorlanmaya başladı. Böylece zorluk ayarlaması yapıldı ve daha az enerji harcanması hedeflendi. Bitcoin fiyatı ufak toparlanma yaşarken, hashrate de yeniden yükseldi.

Çok geçmeden BTC madencilik zorluğu aylardır süren düşüşünden vazgeçti ve %10 yükseldi. Son verilere göre, BTC hashratei yakın zamandaki düşük değerinin %35 üzerinde bulunuyor.

Henüz büyük madencilerin kâr edip edemedikleri muamma. Büyük ölçekli madencilik işletmeleri şu anki tabloya göre hayatta kalabilecekler gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay boyunca madencilik devlerinden Bitmain, ofislerinden bazılarını kapatmıştı. Genel olarak küçük çaplı birçok madencilik şirketinin kapandığı medyada yankı buldu.

Aslına bakılırsa büyük madencilerin akıbeti kendilerinden başkasını ilgilendirmiyor. Bazı analistler hashrate tablolarına bakarak Bitcoin fiyatı hakkında tahminde bulunmaya çalışıyor. Ancak, bunlar her zaman tutarlı olmuyor. Bir ağ merkezsiz halini koruduğu sürece güvenliğini sağlamak adına büyük güçlere ihtiyaç duymaz, belki de büyük madencilik firmalarının kapatıp gitmesi Bitcoin’in daha merkezsiz hale gelmesi adına faydalı olabilir. Bu zamandan sonra büyük firmaların Bitcoin madenciliğinin peşini bırakması olası değil ancak gelecekte değişecek dinamikler madenciliği kullanıcılara geri verebilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sosyal Sigortalar Dairesi ihale açtı. İşte detaylar.
Sosyal Sigortalar Dairesi ihale açtı. İşte detaylar.
Elektrik kesintisi! İşte detaylar...
Elektrik kesintisi! İşte detaylar...