Reklam
  • Reklam
Borsa Güne Nasıl Başladı? İşte detaylar...

Borsa Güne Nasıl Başladı? İşte detaylar...

Küresel Piyasalar: Yuan kazançlarını genişletti, Asya hisseleri karışık seyretti.

Reklam
14 Ocak 2020 - 10:28
Reklam

Asya hisse senetleri, ABD ile Çin'in uzun zamandır beklenen ticaret anlaşmasını imzalaması öncesinde, üç günlük yükselişin ardından Salı günkü işlemlerde karışık bir seyir izledi.

Hisseler, Çin'in ABD ile ticaretinin geçen yıl sert düştüğünü gösteren verinin ardından kazançlarını azalttı. Sydney ve Seul'de işlem gören hisseler iyi performans gösterdi. Tokyo ve Şanghay'da hisse senetleri dalgalı bir seyir izlerken Hong Kong Borsası geriledi. ABD vadelileri, teknoloji şirketlerinin Pazartesi günü S&P 500 Endeksi ve Nasdaq Endeksi'ni rekor seviyelere taşımasının ardından yatay seyretti.

Hisseler, ABD'nin Çin'in “kur manipülatörü” etiketini kaldırması sonrasında erken işlemlerde yükselmişti.. ABD Hazine tahvillerinin faizi yükseldi, yen düşerek dolar karşısında 110 seviyesini aştı.

Trump yönetimi Çin'in kur manipülatörü olarak resmi etiketini kaldırarak, Çin'in yuanı devalüe etmeme yönünde güçlü taahhütlerde bulunduğunu, ayrıca Döviz bilgilerini yayınlamayı kabul ettiğini belirtti. Söz konusu belgede ABD'nin izlediği 20 ekonomi arasında 20 büyük ticaret ortağından hiçbirinin ismi geçmiyor.

Çin ihracat verisi ABD ile ticaretin 2019'da neredeyse yüzde 11 azaldığını gösterdi. Buna karşın güçlü küresel talebin etkisiyle toplam ihracatı arttı.

Washington'dan Çarşamba günü kısmi ticaret anlaşmasının imzalanacağına ilişkin bir sinyale bekleyen yatırımcılar, şirket bilançolarına odaklanmış durumda. Büyük ABD bankalarından bazıları Salı günü finansallarını açıklayacak. Tahminleri şirket karlarının üç yılın en zayıf seviyesinde gerçekleşeceği yönünde.

Invesco Ltd. baş küresel piyasa stratejisti Kristina Hooper, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Bizim beklentimiz güçlü bir bilanço dönemi olacağı şeklinde, sıra dışı bir şey olmayacak ama pek kötü de değil. Şartlar o kadar genişlemeci ki riskli varlıkları gerçekten destekliyor. Buna zayıf bir bilanço dönemi olsa bile hisse senetleri de dahil.” dedi.

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'ndan (BoE) başka bir yetkilinin de bu ay faiz indirimi lehine oy verebileceğini işaret etmesinin ardından Pazartesi günkü kayıplarını korudu. Ayrıca veriler İngiltere ekonomisinin beklenmedik şekilde daraldığını gösterdi. Petrol toparlanırken altın çekildi.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 14:14'te yüzde 0.2 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi fazla değişmedi.
S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.9 arttı.
Kospi Endeksi yüzde 0.4 arttı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yatay seyretti.
S&P 500 Endeks vadelileri fazla değişmedi. Dayanak endeks Pazartesi günü yüzde 0.7 yükseldi.

Döviz

Yen yüzde 0.1 düşüşle dolar karşısında 110.1'den işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan Pazartesi günü yüzde 0.5 yükselmesi sonrasında yüzde 0.1 yükselerek 6.8757'den alıcı buldu.
Sterlin Pazartesi günü yüzde 0.6 düşmesi sonrasında yüzde 1.2992'de fazla değişmedi.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi 1.1137'de yatay seyretti.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan yükselişle yüzde 1.85 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi yaklaşık 4 bp yükselişle yüzde 1.25 oldu.

Emtia

Altın yüzde 0.6 değer kaybederek onsu 1,538.59 dolara geriledi.
WTI petrolün varili yüzde 0.1 yükselerek 58.10 dolar oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tüfekçi Group münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Tüfekçi Group münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kredo münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kredo münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları