Reklam
  • Reklam
Başbakan Erhürman’dan dövize ilişkin basın açıklaması...
Reklam

Başbakan Erhürman'dan dövize ilişkin basın açıklaması...

Başbakan Tufan Erhürman ile Merkez Bankası Başkanı Rifat Güney basına açıklamalarda bulundu. Başbakan Erhürman durumun ciddiyetinin altını çizerek amaçlarının vatandaşın alım gücünü korumak ve ekonomiyi ayakta tutmak olduğunu belirtti.

Reklam
13 Ağustos 2018 - 12:44 - Güncelleme: 13 Ağustos 2018 - 13:39
Reklam

Başbakan Erhürman'dan dövize ilişkin basın açıklaması...

Erhürman, Türk Lirası’nın döviz karşısında yaşadığı değer kaybının ciddiyetine değindi. Bakanlar Kurulu’nun alınabilecek önlemler konusunda çalıştığını dile getirdi.

Erhürman, Bakanlar Kurulu’nun toplanma sebebinin son 15 gün içindeki çalışmalara netlik kazandırmak amacı güttüğünü ifade etti. Ayrıca, Kanun Hükmünde Kararnameler ile ilgili olarak  KHKları yürürlüğe koymanın yöntemlerini geliştireceklerini söyledi.

Erhürman, Bakanlar Kurulu toplantısının ayrıca meclise olağanüstü toplanma çağrısı yapmak olduğunu ifade etti. Çalışmalarının bugün netleşeceğini belirten Erhürman, amaçlarının talebi düşürmemek, tüketicinin alım gücünü korumak ve piyasanın daralmasını  önlemek olduğunu dile getirdi.

Erhürman panik içinde hareket etmenin doğru olmayacağını vurgularken Bakanlar Kurulu’nun bu işe nokta koymak üzere olduğunu belirtti. Karar alındığında ise ilgili kişilerle istişare edilerek meclis ile paylaşılacak.

Erhürman, Türkiye ile ekonomik konularda yapılacak toplantıyla ilgili de açıklama yaptı.  Türkiye’nin sıkıntılı bir dönem geçirdiğini vurguladı. KKTC Hükümeti’nin Türkiye’de yapacağı görüşmenin de sağlıklı bir ortamda sürdürülmesi gerektiğine değindi.

Erhürman,  oluşan olağanüstü durumun ekonomik temellere dayanmadığı konusunda herkesin hemfikir olduğunu belirtti. Siyasi durumun da öngörülebilir olmadığını belirten Erhürman, senaryoların ayrı ayrı ele alınacağını ifade etti.

Kamu maliyesinin korunması da öncül hedefler arasında yer almıyor. Erhürman, esas hedeflerinin ekonomiyi ayakta tutmak olduğunu açıkladı. Ayrıca Erhürman, vatandaşın alım gücünün korunması için çalışacaklarını  dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Voyager Kıbrıs Ltd.Merit Crystal Cove Hotel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Voyager Kıbrıs Ltd.Merit Crystal Cove Hotel münhal duyurusu -...
 Kaya Artemis Otel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları
Kaya Artemis Otel münhal duyurusu - Kıbrıs iş ilanları