EKONOMİ VE SANAYİ ÜRETİMİ
YUSUF KISA

YUSUF KISA

EKONOMİ VE SANAYİ ÜRETİMİ

31 Mart 2014 - 15:02

Bu verilere dikkat!..

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Çarşamba günü yayınlanan verilere göre; Türkiye Sanayi Üretim endeksi Şubat 2013’e göre Mart 2013 de %0,9 azalmıştır. Aynı zamanda yıllık takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise Mart 2012'ye göre% 1,4 artmıştır.

 

Türkiye'de, sanayi üretimi işletmelerin ekonomisi; imalat, madencilik ve yardımcı sanayi sektörü içindedir. Endeksli sanayi alt sektörleri içerisinde madencilik ve taşocakçılığı % 1 ve üretim % 1,4 azalmıştır. Elektirik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtım endeksleri  Şubat 2013'e göre Mart 2013’te % 1,9 artmıştır.

 

Arındırılmış sanayi üretimi Mart 2013’te %1,4 artmıştır. Ayrıca ana sanayi grupları sınıflandırma endeksinde en büyük artış dayanıklı tüketim mallarında olmuştur. Üretim indekslemede Şubat 2013’e göre Mart 2013’te %6,2 artış olmuştur. Endeksli imalat sanayi alt sektörlerinde en büyük düşüş %16,7 ile bilgisayar üretimi, elektronik ve optik ürünlerinde olmuştur. Ve Şubat 2013 ile karşılaştırıldığında Mart 2013’de kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında %8,8 ve  eczacılığa ilişkin malzemelerin, eczacılık ürünlerinin imalatında da %8,8 azalma olmuştur.

 

Yine Mart 2013’de imalat sanayi alt sektörleri içerisinde en büyük artış %17 ile mobilya imalatında olmuş bunu %2,9 ile ağaç mantar ve ahşap ürünleri imalatı (mobilya hariç) takip etmiştir. Ve %2,6 oranında kimyasal madde ve kimyasal madde ürün imalatı yapılmıştır.

 

 

Verilerin anlamı..


Ben bir ekonomist olarak  bu veriler üzerinden varsayımlar yaparak mevcut olan akımları ve gelecekteki eğilimleri belirlerim. Birçok eğilimi çevresel koşullara bağlı kalarak  ve tarihsel veri kullanarak yargılamak oldukça kolaydır. Çarşamba günü yayınlanan verilerin basit bir analizi olarak yerli üretimde küçük bir artış olmuş ve yerli tüketicide dayanıklı tüketim mallarına karşı hafif bir güven gelişmiştir.  

 

Mevsimsel olarak artan sıcaklıklar sonucunda ev enerji tüketiminde azalmalar olmuş, böylelikle enerji tüketiminde de azalışlar  meydana gelmiştir. Sanayi tüketiminde ise enerji üretimi artmış bunun  sonucunda  enerji ve büyüme de artış olmuştur. Geniş Avrupa pazarında dış tüketici; ekonomik büyüme için nelerin gerekli olduğuna, Türkiye’nin gelecekteki büyümesine ve yükselmesine neden olur. Avrupa’nın görülen mevcut koşulları; yüksek işsizlik ve düşük güvendir.

 

Türkiye, dış ticaret konusunda  büyüme ve yükselme göstererek pazarlarını genişletmektedir. İhracatçılar Avrupa pazarı ile birlikte alternatif pazarlara giriyorlar. Bu politikanın orta ve uzun vadede diğer ekonomilere kıyasla doğru etkilerini göreceğiz.

 

 

YUSUF KISA

[email protected]

Son Yazılar