ÖMRÜN, ÖMRÜME NASİP OLSUN..
ÖZLEM YILMAZ

ÖZLEM YILMAZ

ÖMRÜN, ÖMRÜME NASİP OLSUN..

22 Mayıs 2013 - 11:24 - Güncelleme: 22 Mayıs 2013 - 11:50

 

 

Kalpleri kırarak değil, kalpleri kazanarak hareket etmek gerekir.. Sevmek inanmaktır.. Sevmek yaşamaktır. Sevmek sevdiği olabilmektir. İki kalp, iki gönül yoktur sevgide. Bir tane kalp, bir tane yürek olunur. Sevmek kesinlikle; “milyar nüfuslu dünyada bir başına kaldığını düşünmemektir”.

 

Kısacası sevginin de kişiden kişiye değişen dilleri, renkleri vardır. Sevginin ve sevgi dillerinin tohumları küçük yaşlarda atıldığı için, çocuğa sevginin ve sevgiyi ifade etme yollarının öğretilmesi gerekir..

 

Bir insanın, kendisine gösterilen sevgiyi algılayıp algılamadığını da, sevgi dili belirler. Mesela sevgi dili hediye almak olan bir kadın, eşine sevgisini ifade etmek için ona hediye alır. Erkek ise eşini sevdiği halde ona hediye almazsa, kadın sevilmediğini zanneder. Aynı kadın, aslında eşinin sevgi ifadesi olan onay sözcüklerini ise, iltifat olarak değerlendirebilir. Annesi babası tarafından dokunularak sevilen bir kişi, evlendiğinde fiziksel temasla sevilmeyi ister. Bu onun sevgi dilidir.

 

Sheakspeare’in bir diyoloğu şöyledir. “Kocam beni seviyor mu?” sorusunun cevabı, “senin için yaptığı fedakârlıklara bak” şeklindedir = sevgi dili. Eşler sadece eşinin kullanacağı bir hediye alarak, hem kendinden hem de hediyenin fonksiyonelliğinden fedakârlık yaparak sevgisini gösterebilmelidir.

 

Eşinizle sizin sevgi dilleriniz farklıysa… Karşı tarafın sevgi dili, fiziksel temas, hediyeleşmek, beraber zaman geçirmek, açık iletişim kurmak vs’den hangisiyse o dili fark ederek, o yoldan ilerlemek gerekir. Seni seviyorum ile sonuç alamayan eş b planına geçmelidir. Evlilik yüz kapılı saray gibidir, biri kapalıysa diğerleri mutlaka denenmelidir. Sevgi bazan sözle ifade edilemiyorsa davranışlardan çıkarsama yapılmalıdır.

 •  

  Sevgi beyinsel bir ihtiyaçtır.

   

  Sevgiyi yaşama biçimi, kadın ve erkek fıtratına göre değişir. Erkek sevgisini cinsellikle birlikte yaşamak isterken, kadın cinsellikten ziyade göz temasına ya da fiziksel temasa öncelik verir. Erkeğin, cinsellik olmadan eşine sarılarak yatması, onunla göz teması kurması, “seni seviyorum” demesi, iltifat etmesi ve güzelliğini övmesi, kadınlar açısından önemli sevgi gösterme biçimleridir ve eşler iletişimde sevginin canlı tutulması için gereklidir. Çünkü insanın fıtratında bulunan sevgi beslenmezse, eşler arasındaki uyum ve iletişim ne kadar sağlıklı olursa olsun, zamanla körelir.

   

   
  Nasıl ki bedenin giyeceklere ihtiyacı varsa, beynin de duyguları düzenleyen alanlarının sevgiye ihtiyacı vardır. Bu alanlar sevgiyle beslendiği için, sevgi olmadığı zaman beyinde bir boşluk hissi oluşur ve kişi sevilmediğini düşünür. Bu da kişinin yanlış adımlar atmasına, depresif bir ruh haline girmesine ve farklı arayışlara yönelmesine neden olur = duygusal ihmal. Erkek, eşini sevdiği halde ona sürekli ters davranıyor, bağırıp çağırıyorsa kadında sevilmediği şeklinde bir düşünce gelişir. Kadın sevildiğini bilse bile, kaçınılmaz olarak zamanla güvensizlik duymaya başlar.

   

  Bu yüzden gerçekten sevdiğimizde haykırmalıyız bu iki sözcüğü. Ve “Seven sevdiğine, sevdiğini söylesin”… Hz. Muhammed (s.a.v.)

   

  Ömrün, Ömrüme Nasip Olsun..

   

  ÖZLEM YILMAZ

  [email protected]

Son Yazılar